Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

0

Chiny – kraj o tak niezwykłej i bogatej historii, że na ich temat można napisać potężne książki które i tak nie będą w stanie dokładnie ich opisać.

Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

W wielowiekowej historii tego kraju pojawiało się mnóstwo ludzi, którzy odegrali w nim istotną rolę i nadali mu współczesny kształt. Jedną z takich osób była cesarzowa Cixi, rządząca krajem w XIX wieku. Chang Jung przygotował wyjątkową książkę, która znacznie przybliża czytelnikowi tę niezwykłą postać.

Cixi jest świetnym przykładem osoby niezwykle ambitnej, w razie potrzeby – również okrutnej. Doszła do najwyższej władzy państwowej, zaczynając jako zwykła nałożnica w cesarskim haremie. Formalnie nigdy nie objęła tronu, ale w praktyce rządziła krajem przez bardzo długi czas. Okres jej rządów przypadł na bardzo trudne dla narodu chińskiego lata. Kraj pogrążony był w ciągłym kryzysie, a na jego bogactwa nieustannie nastawały zachodnie mocarstwa, sprowadzając go niemalże do roli własnej kolonii. Historia Cixi to zatem nie tylko opowieść o jednej osobie, choć główna bohaterka jest tu oczywiście najważniejsza. To także wyjątkowy obraz ówczesnych Chin i przedstawienie społeczeństwa chińskiego borykającego się w tamtych czasach z wieloma poważnymi problemami.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa