„Dzielnica Obiecana. Uniwersum Metro” – posapokaliptyczna wizja niezmiennej natury człowieka

0

Życie w realiach postapokaliptycznego świata jest w dalszym ciągu walką o przetrwanie. Po nuklearnym wybuchu niemalże nic nie zostało z tego, co istniało przed zagładą.

Paweł Majka - Dzielnica Obiecana. Uniwersum MetroAkcja powieści „Dzielnica Obiecana. Uniwersum Metro”, której autorem jest Paweł Majka, rozgrywa się w Nowej Hucie, jednej z dzielnic Krakowa. Wybór tego właśnie miejsca akcji może być zrozumiały, jeśli weźmie się pod uwagę, że jest ono dość dobrze przygotowane na różnego rodzaju sytuacje oblężnicze. Dzielnica została zaprojektowana w ten sposób, by można było w niej przetrwać natarcie wojsk i bombardowanie. Znajdują się w niej schrony przeciwatomowe, a także układ ulic jest tak zaaranżowany, by siła rażenia po eksplozji nie była tak dotkliwa.

Pomimo tego, że Nowa Huta trzyma przy życiu ocalałych, nie jest ona wcale bezpiecznym miejscem. Nie można na nikogo liczyć, na żadną pomoc.

Nie można zatem pozostać w tej dzielnicy Krakowa, trzeba iść dalej. Tym bardziej, że jest nadzieja na lepsze życie, na prawdziwe przeżycie, a nie tylko na prowadzenie koczowniczego trybu życia. Tą nadzieję zapewnia Kombinatu, czyli mityczny raj. Porzucając swoją kryjówkę, ci, co przetrwali apokalipsę, wystawiają się na łatwy cel. Wizja lepszego świata całkowicie przyćmiewa jednak zagrożenie, jakie wciąż jest realne.

A co jeśli przetrwali jeszcze inni i nie są wcale przyjaźnie nastawieni? A co jeśli pomimo ustąpienia wybuchów nuklearnych, apokalipsa wciąż jeszcze jest w aktywnej fazie?

Centrum Krakowa, niedostępne dla tych, co przeżyli, nie jest bezpieczne. Zbliża się do niego groźna horda, która przyniesie nieodwracalne zmiany. Piekło jeszcze się nie skończyło. Ludzie będą przecierać oczy z przerażenia, nie pojmując, jak ludzkość może tak zapalczywie sama się wyniszczać, dążyć do samozagłady, tym bardziej w sytuacji, kiedy z całej populacji została dosłownie garstka.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa