Leningrad. Oblężenie i symfonia

0

„Leningrad. Oblężenie i symfonia” to niezwykła opowieść Briana Moynahana o okolicznościach, w jakich powstała VII Symfonia, jedno z największych i najpiękniejszych dzieł Szostakiewicza.

Leningrad. Oblężenie i symfonia

Leningrad. Oblężenie i symfonia

Dzieło powstało w roku 1942, w okresie II wojny światowej, w obliczu zniewolenia, oblężenia i niepewnego jutra. Leningrad był wówczas miastem, w którym ludzie umierali z głodu, a żywi okradali umarłych ze wszystkiego, co tylko było możliwe.

VII symfonia – jakby wbrew rzeczywistości – dodawała otuchy i wiary w lepsze jutro, stając się jednocześnie symbolem walczącego, nieugiętego i wierzącego w wolność miasta.

Autor przedstawia także postać kompozytora, który okazuje się osobą niezwykłą w swojej zwykłości. Żyje w ciągłym strachu, obawia się nie tylko wojsk wroga, ale także przedstawicieli własnej ojczyzny, w której widoczny był stalinowski reżim.

Opowieść Briana Moynahana to bardzo wyrazisty, wręcz plastyczny obraz wydarzeń z 1942 roku. To dramat kraju, miasta i ludzi. Społeczeństwa i indywidualnego człowieka. Mistrzowsko przedstawione postaci doskonale współgrają z tłem historycznym, tworząc spójną i wyrazistą całość, która staje się historyczną opowieścią o życiu.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa