Moja walka. Tom 2

0

Karl Ove Knausgard to wielkie odkrycie literackie, a jego autobiograficzna powieść „Moja walka” nie bez powodu jest zaliczana do jednych z najbardziej interesujących pozycji literackich, które ukazały się na początku dwudziestego pierwszego wieku.

Moja walka. Tom 2

Moja walka. Tom 2

Pierwsza część powieści opowiadała przede wszystkim o dzieciństwie autora, jego skomplikowanych relacjach z ojcem, alkoholizmie i śmierci rodzica. Druga to zachwycająca, głęboka i szczera męska opowieść o życiu uczuciowym.

Dlaczego nie wolno jej pominąć? Argumentów jest wiele, na pierwszy plan wysuwa się jednak to, że literatura światowa nie zna wielu tak dobrych książek o relacjach damsko-męskich i rodzinie, które przedstawiają męski punkt widzenia. Tymczasem na kartach drugiej części „Mojej walki” spotykamy mężczyznę, który odchodzi i mamy okazję zapoznać się z jego tokiem myślenia i jego analizami tego, co się wydarzyło. I, tak samo, jak miało to miejsce w części pierwszej, nie ma tu miejsca na lukier, słodycz i przemilczenie. Knausgard stawia na realizm i nie oszczędza czytelnikowi ani tych najpiękniejszych, ani zdecydowanie bardziej ponurych wspomnień.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa