Nowa książka C. S. Lewisa „Przebudzony umysł”

0

Clive Staples Lewis uważany jest za jednego z najważniejszych europejskich filozofów dwudziestego wieku. W jego pracach znajdziemy głęboką analizę myśli średniowiecznej, wnikliwą krytykę tekstów literackich, a ponadto sporo czasu poświęcił apologetyce chrześcijańskiej. To właśnie tej ostatniej dziedziny dotyczy ostatnia książka tego, znanego także z cyklu powieści o Narnii, autora – Przebudzony umysł. Przebudzony umysł

Wydany pośmiertnie zbiór Lewisa składa się z myśli, które redaktorzy wybrali z najważniejszych i najlepszych dzieł autora. Co ważne, wśród książek, po które sięgnęli twórcy tomu są  nie tylko te, które polscy czytelnicy mieli już okazję poznać, ale również te, które w naszym kraju jeszcze się nie ukazały – są to zatem premierowe ich przekłady. Sięgając po Przebudzony umysł możemy spodziewać się, że znajdziemy fragmenty takich książek, jak Koniec Człowieczeństwa czy Problem Cierpienia.

Zebrane w Przebudzonym umyśle fragmenty posegregowane zostały tematycznie, a wszystkie łączy jedno – dotycząc myśli chrześcijańskiej, starają się dotykać najważniejszych jej problemów. Stanowią też wyraz przekonań Lewisa, który sądził, że jego wiara podyktowana jest tylko i wyłącznie logiką, zgłębiając jej poszczególne zagadnienia za pomocą narzędzi, których dostarcza umysł.

Przebudzony umysł to pozycja, która przypadnie do gustu nie tylko czytelnikom zainteresowanym filozoficznymi aspektami wiary chrześcijańskiej – mogą po nią sięgnąć także wszyscy ci, którzy poznali go tylko jako autora fantasy, a teraz chcieliby sprawdzić, jak Lewis prezentuje się jako filozof.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa