„Policz do stu” – powieść o odnajdywaniu samego siebie

0

Czy kiedy chce się zacząć wszystko od nowa, rzeczywiście jest to możliwe? Nie da się, bowiem wymazać z pamięci tego, co było i tak naprawdę to właśnie doświadczenia zmieniają spojrzenie na świat.

Policz do stu - Lucy DillonGina Bellamy, główna bohaterka „Policz do stu” Lucy Dillon, chce zacząć wszystko raz jeszcze i uważa, że jest to możliwe. Jednak dobrze wie, że bez wysiłku nic nie jest takie proste. Postanawia więc uporządkować swoje życie według tych przedmiotów, z jakimi faktycznie jest związana. W swoim mieszkaniu ma ich całe mnóstwo, a nie wszystkie dokładnie oddają jej obecny stan emocjonalny, czy światopoglądowy. Dochodzi więc do wniosku, że ograniczy liczbę swoich rzeczy do stu, a reszty się najzwyczajniej w świecie pozbędzie.

Z każdym przedmiotem wiąże się jakaś historia i nie zawsze budzi ona dobre wspomnienia, czy emocje. Czasami drobna rzecz może wywołać lawinę wzruszeń.

Przeszłość wciąż jest zamknięta w jej rzeczach, a żeby się z nią pogodzić i zacząć wszystko od nowa, musi uporać się ze wszystkimi swoimi niepowodzeniami. Musi się otworzyć na nowe perspektywy i nie filtrować ich przez pryzmat swoich lęków i sytuacji, z jakich nie zawsze wychodzi się zwycięską ręką. Tylko w ten sposób można bez uprzedzeń chwytać każdą chwilę w swoje ręce.

Wystarczy chcieć? Czy silna wola rzeczywiście wystarczy, by zacząć żyć w końcu tak, jak się chce?

Jest to niezwykle poruszająca powieść, w jakiej każdy może znaleźć coś dla siebie, zarówno pod względem języka, jak i historii, poruszanych wątków. Każdy czasem bije się z takimi myślami, by zacząć jeszcze raz i zamknąć to, co było, co nie wyszło lub co się skończyło. Porządki mogą być w tym niezwykle pomocne i jest to z całą pewnością prawdziwe, że dopóki się człowiek nie pozbędzie rzeczy z przeszłości, nie będzie mógł spojrzeć na swoje życie bez takiej nostalgii i wahania, czy i kiedy zrobić następny krok w swoim życiu.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa