Recenzja: Alice Munro „Dziewczęta i kobiety”

3

„Dziewczęta i kobiety” to jedna z ważniejszych książek w twórczości tegorocznej noblistki Alice Munro. Ta wybitna kanadyjska pisarka zabiera czytelnika w lata czterdzieste na przedmieścia Ontario. „Dziewczęta i kobiety” to właściwie nie powieść, lecz zbiór opowiadań o historii różnych kobiet. Łączy je postać głównej bohaterki outsiderki Del Jordan.

Dziewczęta i kobiety

Bolesne dojrzewanie i wkraczanie w dorosłość

Del Jordan mieszka na farmie na przedmieściach Ontario i jest zmęczona wiejską mentalnością oraz prowincją. Nie ma się co dziwić ponieważ najbliższe towarzystwo młodej kobiety to ekscentryczny przyjaciel rodziny będący starym kawalerem oraz jej ordynarny młodszy brat. Del Jordan zaczyna spędzać coraz więcej czasu w centrum miasta.

W tych podróżach coraz częściej towarzyszy jej matka która jest pewną co do słuszności swoich poglądów agnostyczką, sprzedającą encyklopedie farmerom. Dziewczyna nawiązuje przyjaźń z lokatorką swoje matki, energiczną Fern Dogherty oraz jej najlepszą przyjaciółką Naomi. To właśnie nim Del zwierza się ze swoich problemów oraz przemyśleń związanych z trudnym okresem dojrzewania.

„Dziewczęta i kobiety” jest cyklem opowiadań z perspektywy różnych kobiet o problemach dojrzewania oraz wkraczania w dorosłość, o trudach tej przemiany i przejścia z bycia dziewczyną w świadomą, dorosłą kobietę. Alice Munro w prosty i przystępny sposób ukazuje blaski i cienie kobiecości. Powieść napisana jest z perspektywy doświadczeń dorastającej i trochę zbuntowanej Del Jordan. Dziewczyna jest uważnym obserwatorem, rejestrującym otaczającą ją rzeczywistość a także blaski i cienie małomiasteczkowego życia. W książce ukazana jest jej pełna licznych wewnętrznych burz przemiana z podlotka w świadomą siebie dorosłą kobietę. Mimo, że „Dziewczęta i kobiety” to zbiór różnych opowiadań czyta się jednym tchem. W książce wyraźnie zarysowują się poglądy autorki, ponieważ w opowiadaniach zostały przemycone feministyczne idee, a przede wszystkim autorka skupia się na postaciach kobiecych.

rekomendacja

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.

Autor: Alice Munro

Dodatki: Brak

3 komentarzy

  1. Ola pisze:

    W pełni się zgadzam, że to jedna z ważniejszych książek w dorobku Alice Munro. Ja również ją najbardziej cenię i często do niej wracam. Niektórzy uważają, że pisarka nie zasłużyła na Nobla, ale ja uważam, że wręcz przeciwnie – szkoda, że tak długo musiała na niego czekać. Polecam miłośnikom literatury!

  2. marta pisze:

    Alice Munro tworzy literaturę przez duże „L”, z tej najwyższej beletrystycznej półki. Bardzo lubię jej opowiadania, głównie dlatego, że są dobrze napisane pod względem językowym. Niektórzy pisarze nie radzą sobie z warsztatem, a tymczasem Alice potrafi wyczarować słowami najróżniejsze krajobrazy.

  3. Oliwka pisze:

    Wreszcie Alice Munro jest nieco popularniejsza w naszym kraju! Szkoda, że niektórzy Polacy odkryli tę pisarkę dopiero po otrzymaniu przez nią Nagrody Nobla, ale lepiej późno, niż wcale;) „Dziewczęta i kobiety” to z całą pewnością jedna z lepszych pozycji w twórczości tej autorki, polecam wszystkim czytelnikom.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa