Recenzja: Alice Munro „Przyjaciółka z młodości”

3

„Przyjaciółka z młodości” to kolejna rewelacyjna książką mistrzyni krótkiej formy literackiej, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym. Widać, że Alice Munro ponieważ po raz kolejny zachwyca swoim kunsztem.

Przyjaciółka z młodości

Książka „Przyjaciółka z młodości” to zbiór dziesięciu niezwykle hipnotyzujących i wciągających czytelnika opowiadań o rzeczach ważnych oraz najważniejszych. W „Przyjaciółka z młodości” autorka opowiada o miłości, tęsknocie, umieraniu, a także o niezwykłych przypadkach rządzących naszym życiem. Ta książka jest prawdziwą literacką ucztą, po której ma się ochotę na jeszcze więcej niezapomnianych wrażeń

Książka Alice Munro znowu zachwyca czytelników

„Przyjaciółka z młodości” Alice Munro była po raz pierwszy wydana w 1990 roku, jednak Polska premiera książka miała miejsce kilka lat temu. Alice Munro za tą książkę została nagrodzona między innymi prestiżową nagrodą literacką Trillium Book Award. „Przyjaciółka z młodości” jest zbiorem dziesięciu opowiadań przesiąknięty osobistymi obserwacjami, szczerością, a także psychologiczną analizą serc i umysłów poszczególnych bohaterów.

Książka „Przyjaciółka z młodości” porusza takie kwestie jak samorealizacja, miłości i przyjaźni, porusza głębokie tematy jak strata ukochanej osoby, tęsknota pojmowana wielokierunkowo, a także szeroko pojęte relacje międzyludzkie i rodzinne więzi. Tematyka jaką porusza Alice Munro w swojej książce jest bardzo rozległa, ale właśnie dzięki temu każdy czytelnik może znaleźć coś dla siebie. Emocje Munro przestawiła z niemal wirtuozowską dokładnością, a refleksje pojawiają się samoistnie i niewymuszenie.

Kunszt i warsztat literacki Alice Munro jak zwykle zachwyca. Nie jest więc dziwne, że została ona wyróżniona literacką nagrodą Nobla. „Przyjaciółka z młodości” to refleksyjny i dający do myślenia ciąg opowiadań, w którym każde jest inne, niepowtarzalne i wyjątkowe. Napisana jest powściągliwy i nieco surowy językiem, a akcja opowiadani po prostu płynie spokojnym nurtem. To książka, o której nie zapomni się szybko po przeczytaniu.

rekomendacja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Autor: Alice Munro

Dodatki: Brak

3 komentarzy

  1. Damian pisze:

    Bardzo się ucieszyłem z Nobla dla Alice Munro, już dawno powinna go dostać. Znam wszystkie jej książki, tę pozycję oczywiście również. Podczas lektury warto zwrócić uwagę na językową płaszczyznę książki. Tutaj wielki ukłon w stronę tłumaczy, bo zrobili naprawdę kawał dobrej roboty, oddając charakterystyczny język autorki.

  2. grace pisze:

    Alice Munro jak nikt inny potrafi wkraść się w psychikę bohaterów. Warto przy tym zaznaczyć, że nie każdemu autorowi się to udaje, choć przecież każdy dobry pisarz powinien to potrafić;) Cenię tę autorkę za ciekawy dobór tematów oraz za przekazywanie uniwersalnych prawd, które przydadzą się każdemu czytelnikowi.

  3. Kamil pisze:

    Sam nie wiem, które z opowiadań najbardziej przypadło mi do gustu. Każde z nich jest inne, ale jednocześnie każde zostało bardzo dobrze napisane. Alice Munro czytałem także w oryginale i muszę przyznać, że nasz polski przekład jest znakomity. Powinien zadowolić najwybredniejszych czytelników.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa