Recenzja: Chimamanda Ngozi Adichie – Amerykaana

0

Miłość, problemy rasowe to główne rzeczy występujące w tej książce. Pojawiają się one między dwoma głównymi bohaterami, czyli między młodym mężczyzną, a kobietą z Nigerii. W czasie swojego życia stają przed różnymi problamami, wyborami i wyzwaniami. Stawiane są często przez kraje, w których zamierzają mieszkać.

Chimamanda Ngozi Adichie - AmerykaanaIch imiona to Ifemela i Obinze, którzy zapoznali się już w liceum, w Lagon. Już tam zakochali się w sobie i przysięgli sobie miłość na całe życie. Nigiera, w której mieszkali to kraj chwalący się rządami wojskowej dyktatury. To sprawia, że wielu młodych osób myśli o ucieczce z tego kraju. W tym celu Ifumela ucieka do Ameryki, w której podejmuje studia. Tam poznajemy jej krótką historię. Dowiadujemy się, jakie odnosi porażki, sukcesy. Natomiast obinze chciałby do niej dołączyć, jednak nie otrzymuje zgody na wyjazd, po ataku terrorystycznym 11 września. Aby móc się z nią spotkać decyduje się na życie nielegalnego imigranta.

Mijają lata, a Obinze staje się bardzo bogatym człowiekiem, w nowej demokratycznej Nigerii. Natomiast jego ukochana odnosi sukcesy jako aktorka bloga, na którym przedstawia prawdę dotyczącą prznależności rasowej. W ten sposób przedstawia Nigerię w negatywnym świetle. Powrót Ifemule do kraju sprawia, że więź z Obinze ponownie się złącza i odnawia.

Bardzo interesująca i wciągająca historia, która jest przesycona czarnym humorem, stanowi wspaniałe wyzwanie dla nowych czytelników. Akcja rozgrywa się na trzech kontynentach, z udziałem wielu postaci. Uważa się tą powieść za jedną z najlepszych, które zapenił nam Chimamanda Ngozi Adichie. Do jej przeczytania jest zachęcony nie tylko mieszkaniec Nigerii czy innych krajów afryki, lecz czytelnik z każdego kontynentu. Dzięki temu jest w stanie odnieść się do czasów, z którymi dawniej społeczeństwo miało styczność. Zarazem dostrzega się historię, która gdzieniegdzie zaczyna powracać.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa