Recenzja: Dalajlama, Ekman Paul „Świadomość emocjonalna. Źródło wewnętrznej równowagi i zrozumienia”

0

Już od setek, jeśli nie tysięcy lat człowiek zastanawiał się czy nauka musi być w stałym konflikcie z wiarą. Książka Paula Ekmana jest bardzo ciekawym głosem w tej dyskusji. Być może nie odpowie ona na wszystkie nasze pytania, ale pomoże odnieść się do tego odwiecznego problemu ludzkości.Świadomość emocjonalna. Źródło wewnętrznej równowagi i zrozumienia

Na pierwszy rzut oka wiara wydaje się czymś nieprawdopodobnym. Ufanie w nadprzyrodzone siły w oczach wielu ludzi podważa sens i autorytet nauki. Paul Ekman w swojej książce pt „Świadomość emocjonalna. Źródło wewnętrznej równowagi i zrozumienia” jest jednak odmiennego zdania. Wydawałoby się, że Ekman stara się w sposób irracjonalny połączyć ze sobą dorobek psychologii Zachodu i filozofii Wschodu. Okazuje się jednak, że ten krok pozwala głębiej zrozumieć samą naturę wiary i nauki. Co więcej, autor w kolejnych rozdziałach dochodzi do wniosku, że te obydwie siły mogą się wzajemnie

Nauka

W książce Ekmana nauka to filar filozofii Zachodu. To Zachód opiera swe postrzeganie świata na „szkiełku i oku”. Autor dochodzi jednak do wniosku, że oparcie się wyłącznie na nauce i technice nie da człowiekowi spokoju w poznawaniu prawdy o otaczającym go Wszechświecie.

Wiara

Strona wiary, jest tu reprezentowana przez drugiego autora książki, jakim jest Dalajlama XIV. Stara się on postrzegać świat poprzez podstawowe prawdy, jakimi są miłość, dobro i wiara w człowieka. Podobnie jak i reprezentant strony naukowej, również i on stara się odpowiedzieć na pytanie jak poprawić byt człowieka, aby był on szczęśliwszym.

Podsumowując, książka Paula Ekmana pod tytułem „Świadomość emocjonalna. Źródło wewnętrznej równowagi i zrozumienia” jest próbą połączenia ze sobą wiary i nauki. Obydwie strony zdają sobie sprawę, że żadna z nich nie odpowie sama na nurtujące od zarania dziejów pytania. Obydwie strony muszą sporo nauczyć się od siebie, aby pojąć kim jest tak naprawdę człowiek, jakie jest jego przeznaczenie i jak sprawić, aby był szczęśliwy.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa