Recenzja: Haruki Murakami „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”

3

„Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” to książka, które bije rekordy popularności w Japonii.

bezbarwny Tsukuru

W kraju „kwitnącej wiśni” zaledwie tylko w ciągu tygodnia od premiery sprzedano ponad milion jej egzemplarzy. Natomiast polskie wydawnictwo Muza za uzyskanie prawa do przekładu musiało zapłacić największą w historii istnienia wydawnictwa kwotę. Nic dziwnego bo Haruki Murakami pisze w rewelacyjny sposób a jego najnowsza powieść „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” jest jedną z najlepszych.

Czy Tsukuru jest faktycznie bezbarwny?

Powieść „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” opowiada historię Tsukuru Tazakiego, którego pewnego pięknego dnia przyjaciele niespodziewanie informują, że nie chcą się więcej z nim widywać. Główny bohater jest zszokowany tą sytuacją, nie mniej poddaje się jej i przyjmuje bierną postawę. Tsukuru Tazaki nie dopytuje jaki jest powód nagłego wykluczenia, tylko zamyka się w sobie i popada w depresję. Jednak wraz z upływem lat oswaja te demony przeszłości.

Tsukuru Tazaki nawiązuje nowe znajomości, dorasta oraz podejmuję pierwszą pracę. Jednak cały czas uraza do czwórki dawnych przyjaciół. tkwi w jego sercu niczym cierń. Dochodzi do tego, że Tsukuru Tazaki uznaje, że w końcu nadszedł czas na zmierzenie się z przeszłością. Wraca w rodzinne strony, aby rozwikłać tą zagadkę, ale odpowiedzi jakie uzyskuje w czasie tej pielgrzymki są tylko pozorne.

Okazuje się, że „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” wcale nie jest taki bezbarwny, a powieść Haruki Murakamiego składa się prawie wyłącznie z niewiadomych. Czytając tą powieść momentami odnosi się wrażenie, że auto nie panuje nad ilością i rozpiętością wątków. Okazuje się ostatecznie, że Haruki Murakami skleja wszystkie wątki powieści. „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” świadczy niezaprzeczalnie o kunszcie jej autora. Haruki Murakami co prawda nie dostał literackiej nagrody nobla, ale tworzy książki które w dalszym ciągu trzymają za gardło.

rekomendacja

Wydawnictwo: Muza

Autor: Haruki Murakami

Dodatki: Brak

3 komentarzy

  1. Paulina pisze:

    Bardzo ciekawa książka, miła odmiana od szablonowej literatury, która wciąż przytacza najpopularniejsze motywy. Murakami to bardzo dobry pisarz, zapoznałam się z jego twórczością parę lat temu. Podoba mi się przekład na język polski, także nawet pod tym względem książka jest godna naszej uwagi.

  2. andrzej pisze:

    Nawet nie zauważyłem, kiedy Murakami stał się tak popularny w naszym kraju. Cieszę się, że Polacy coraz chętniej sięgają po literaturę kraju kwitnącej wiśni. Gwarantuję, że oprócz tego autora, w Japonii tworzy naprawdę wielu zdolnych pisarzy. Szkoda, że tak trudno o tłumaczenie ich książek na język polski.

  3. kaja pisze:

    Haruki Murakami ma na koncie wiele ciekawych pozycji. Ten tytuł nie należy do moich ulubionych, ale to nie znaczy, że książka nie jest dobra. Na tle współczesnej literatury wyróżnia się in plus, przywracając wiarę we współczesną beletrystykę. Liczę na to, że Murakami jeszcze dostanie zasłużonego Nobla.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa