Recenzja: Jo Nesbo „Policja”

3

„Policja” to kolejny rewelacyjny kryminał Jo Nesbo. Autor w swoich książkach nie tylko buduje napięcie, ale też wprowadza inteligentną i zaskakującą intrygę.

Nesbo "Policja"

Akcja dzieję się w stolicy Norwegii, oficer policji zostaje znaleziony martwy na miejscu zbrodni, którą niegdyś badał, a nie zdołał rozwikłać. Mógł to być tylko zbieg okoliczności, jednak gdy taki sam los w następnych miesiącach spotyka kolejnych dwóch funkcjonariuszy widać, że to nie przypadek. W końcu schemat postępowania mordercy staje się jasny. Ktoś w okrutny sposób zabija policjantów w miejscach nierozwiązanych zbrodni z przeszłości.

Co stało się ze śledczym Hole?

„Policja” to kryminał trzymający w napięciu od samego początku do ostatniej strony. To kolejna diabelnie przebiegła intryga o bezmiarze ludzkiego zła. Gra w kotka i myszkę, nie tylko mordercy z policjantami, ale też z samym czytelnikiem. Nie wiadomo kto zabija, bo na miejscu zbrodni nie ma jakichkolwiek śladów. W tym samym czasie tajemniczy pacjent leży w śpiączce w szpitalu. Jest pilnowany przez sztab policjantów, a jego tożsamość jest objęta ścisłą tajemnicą.

Dodatkowo morderca trzyma w szachu stróżów prawa, a w samej policji toczą się personalne wojenki, sprawiają one, że praca staje się niebezpieczna. Wymykający się gwałciciel, a także najprawdopodobniej pedofil i morderca, trzymający w szachu stróżów prawa. Do tego dochodzi fakt, że najlepszy śledczy Hole, zapadł się po ziemię. Nie poprawia to wcale morale jego kolegów, tak samo jak fakt, że poza mordercą-odtwórcą na scenie zbrodni pojawia się ktoś jeszcze.

Kryminały są chyba najbardziej popularną formą literacką. Nic więc dziwnego, że książka Nesbo nie jest odkrywcza i bazuje na znanych schemat. Mimo tego, czyta się ją jednym tchem, a akcja wciąga. Na pewno nie polecamy jej do poduszki, bo intryga przez cały czas trzyma w niesamowitym napięciu. Większość miłośników kryminałów typuje mordercę w czasie rozwoju fabuły, tym razem jest to niemożliwie. Zakończenie jest zaskakujące i dosłownie miażdży czytelnika.

rekomendacja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Autor: Jo Nesbo

Dodatki: Brak

3 komentarzy

  1. Waldemar pisze:

    Kryminały cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, również Polacy je uwielbiają. Ja staram się wybierać tylko te z najwyższej półki, a ten tytuł mogę jak najbardziej zaliczyć do tej grupy. „Policja” to bardzo udany kryminał, który spodoba się największym fanom tego gatunku. Warto ją przeczytać!

  2. Iza pisze:

    Kryminały to właśnie to, co lubię najbardziej! Nałogowo czytam tego typu pozycje, zarówno z literatury polskiej, jak i powszechnej. „Policję” czytałam, gdy tylko ukazała się na polskim rynku. Od razu poleciłam książkę moim znajomym, którzy również byli zachwyceni przedstawioną w niej historią.

  3. Tomasz pisze:

    Całkiem dobry kryminał, choć samego autora jak dotąd nie znałem. Ale dzięki „Policji” od razu się do niego przekonałem i niedługo zacznę szukać kolejnych pozycji tego pisarza. Moim zdaniem ciężko jest napisać dobry kryminał, a Jo Nesbo w stu procentach sprawdził się w swojej roli. Plusem jest także język powieści.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa