Recenzja: Karl Martin Widmark, Helena Willis „Tajemnica pływalni”

3

„Tajemnica pływalni” to kolejna książka z cyklu opowiadań o Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai. Seria ta cieszy bardzo dużą popularnością zwłaszcza w Szwecji. Jest ona wybierana książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli obrazowo jakieś niemal 50 000 głosujących dzieci. Nic więc dziwnego, że książki nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również od niedawna cieszą się rosnącą popularnością.

Tajemnica pływalni

Czy Maja i Lasse rozwikłają tajemnicę pływalni?

Akcja wszystkich książek jak również „Tajemnicy pływalani” toczy się w okolicach małego szwedzkiego miasteczka Valleby. Natomiast główni bohaterowie całego cyklu, czyli Lasse i Maja uczęszczają do tej samej klasy i razem prowadzą niewielkie biuro detektywistyczne. Tym razem w Valleby są święta Bożego Narodzenia, a z okazji tego odbywają się zawody pływackie. Ludzie tłumnie przybyli oglądać zmagania, dosłownie pływalnia pęka w szwach. Przybyli na to wydarzenie chcą nie tylko zdobyć odznakę pływacką, ale przede wszystkim mieć szansę obejrzenia jak skacze do wody mistrza olimpijski, słynny Rack Bolinder.

Kiedy jednak po niezwykle emocjonującym i spektakularnym skoku z trampoliny, ten nie wynurza się z wody, a dosłownie chwilę później ludzie odkrywają, że z szafek w holu poznikały kosztowności, to akcji wkracza Lasse i Maja. Już wiedzą, że tym razem będą mieli bardzo pracowite święta.

Książki Karla Martina Widmarka i Heleny Willis budzą dużo sympatii u dziecięcych czytelników. Jest to doskonały prezent dla dzieci, które dopiero co zaczynają czytać. Książki napisane są dużą czcionką, a także zawierają w sobie bardzo dużo charakterystycznych czarno-białych ilustracji. Wartka akcja i trzymająca w napięciu sprawi, że nawet najoporniejsi mali czytelnicy wciągają się w tą lekturę, praktycznie bez mrugnięcia okiem. W Polsce do końca tego roku ukazało się już dziewiętnaście pozycji o przygodach pary młodych detektywów. Dodatkowo na pewno małych fanów mogą zainteresować Złota księga”, „Srebrna księga” oraz „Brązowa księga”, które zawierają dużo detektywistycznych rebusów, łamigłówek oraz zagadek i szyfrów.

rekomendacja

Wydawnictwo: Zakamarki

Autor: Karl Martin Widmark, Helena Willis

Dodatki: Brak

3 komentarzy

  1. Renata81 pisze:

    Zauważyłam, że ostatnio ogólnie pojawia się coraz więcej dobrych książek dla dzieci, a ta pozycja jest tego najlepszym dowodem. Zawsze mogę z czystym sumieniem polecić swoim dzieciom książki z tej serii. Tej części jeszcze nie mamy w biblioteczce, ale na pewno przy okazji ją kupimy:)

  2. beata pisze:

    Literatura dziecięca w najlepszej formie. Sama także chętnie sięgam po książki z tej serii i muszę przyznać, że nawet dla mnie są one bardzo interesujące, a co dopiero dla moich pociech. W ogóle nie jestem zaskoczona tym, że seria jest coraz bardziej popularna w naszym kraju – to naprawdę godne uwagi książki dla młodszych czytelników.

  3. Iwonka pisze:

    Doskonała propozycja na prezent gwiazdkowy dla dziecka! Moje maluchy uwielbiają czytać, więc na pewno będą zachwycone. A ja zachęcam wszystkie mamy, aby rozwijały w swoich dzieciach pasje czytelnicze. Tego typu książki mogą bardzo skutecznie zachęcić dziecko do czytania literatury.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa