Recenzja: Sandro Monetti Colin Firth. Zostać królem

0

Duże przyniesie książka „Jak zostać Królem”. Przedstawia on opowieść o władzy i samotności, a zarazem o potędze wspaniałej przyjaźni. Cała akcja rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku, w Wielkiej Brytanii. Król abdykuje, aby móc poślubić amerykankę – panią Simpson. I wtedy władzę obejmuje jego brat.

Sandro Monetti Colin Firth. Zostać królem

Właśnie w tym kraju następcą tronu okazuje się młody Jerzy 6 z Nowego Yorku. Posiada on dość poważne kłopoty z wymową, co trochę uniemożliwia mu odpowiednie sprawowanie władzy. Ma przecież przekonać poddanych do stawienia oporowi Hitelowi, który zaczyna w tym okresie dzierżyć włądzę w europie. Słabość króla ma być pokonana przy pomocy lekarza Lionel Logue – amatora, tak zwanego terapeuty mowy. Podczas leczenia decyduje się na zastosowanie niekonwencjonalnych metod. Jest przekonany o tym, że ich skuteczność wydaje się być o wiele wyższa.

Uznaje się to dzieło za próbkę komedi, w której przebija poważna psychologia. Czasami scenariusz książki jest bardzo śmieszny. Ukazuje, jak to dochodzi do spotkania między dwoma całkowicie innymi osobami, z różnymi systemami wartości. Sytuacje, jakie zachodzą między nimi są bardzo śmieszne i wywołują ciekawe emocje u widzów. Twórca zdecydował się także na odpowiednie przedstawienie świata demokratycznego, który w pewnym sensie żyje w chaosie.

Jest to książka skierowana do wszelkiego grona odbiorców, zarówno młodych, jak i starszych. Znajdują się w nim wspaniali bohaterowie. Dostrzegamy, że główny bohater świetnie sprawdza się w roli, która została mu przydzielona. Godny zauważenia jest fakt, że cała historia jest oparta na pamiętnikach Logue’a. A wspomniany Jerzy 6, jest ojcem aktualnej królowej Wielkiej Brytanii – Elżbiety II. Tym samym czytając książkę jesteśmy w stanie wgłębić się w pewną rzeczywistość, która miała miejsce w tym kraju. I na samym początku jest to trudne do zrozumienia, a zarazem zaskakujące.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa