Recenzja: Sławomir Cenckiewicz „Wałęsa. Człowiek z teczki”

3

O byłym prezydencie Polski napisano już wiele książek oraz nakręcono film. Nie jest to dziwne, ponieważ jest on żyjącą legendą ruchu „Solidarność”. To także laureat pokojowej nagrody Nobla oraz ambasador Polski w świecie.

Człowiek z Teczki

Nowa książka historyka Sławomira Cenckiewicza „Wałęsa. Człowiek z teczki” prezentuje zupełnie inny i niepopularny obraz najsłynniejszego stoczniowego elektryka. Można ją potraktować jako kontrapunkt do najnowszego filmu Andrzeja Wajdy bo na pewno znajdziecie w niej inną prawdą niż tą przedstawioną w filmie.

Czy kolejna książka o Wałęsie wnosi coś nowego?

Autor książki doktor habilitowany Sławomir Cenckiewicz jest nie tylko historykiem ale też publicystą oraz pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego. Dotychczas znany z opasłych i naukowych tomów, ma za sobą już kilka publikacji dotyczących osób działających w ruchu narodowym „Solidarność”. W najnowszej książce Sławomir Cenckiewicz pokazał się jako doskonały publicysta gdyż „Wałęsa. Człowiek z teczki” to napisana nienaukowym językiem lektura odsłaniająca zupełnie nowe fakty.

W „Wałęsa. Człowiek z teczki” autor zupełnie inaczej przedstawia obraz tego słynnego Polaka. Nie jest to laurką, jaką można zobaczyć w filmie Wajdy. Do tej pory nikt nie wyrażał się o byłym prezydencie tak ostro. W tej książce zaprezentowana jest jaskrawa i brutalna prawda o esbeckich źródłach mitu Wałęsy. „Wałęsa. Człowiek z teczki” jest wymierzona w elity III RP, szczególnie te uczestniczące w obradach okrągłego stołu oraz twórców sojuszu nomenklatury wraz z jego agentami i „pożytecznymi idiotami”jak zostali określeni członkowie narodowego ruchu „Solidarności”.

„Wałęsa. Człowiek z teczki” to publicystyczno-historyczna książka napisana w odkrywczy i nowatorski sposób. To prawda oparta na źródłach historycznych ubrana w przystępną i ciekawą formę językową. Jeśli więc masz dość laurkowych opowiadań o Lechu Wałęsie, a także czujesz się oszukany przez tandem Jaruzelski-Wałęsa to powinieneś sięgnąć po tą książkę. Wyłania się z niej zupełnie odbrązowiony obraz ikony i legendy „Solidarności”.

rekomendacja

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Autor: Sławomir Cenckiewicz

Dodatki: Brak

3 komentarzy

  1. walek87 pisze:

    Wałęsa tym razem w nieco innej odsłonie. Według mnie prawda historyczna jest tylko jedna i warto o niej pisać, pod warunkiem, że nie jest ona naginana do teorii obranej przez autora. Mam mieszane uczucia dotyczące tego typu pozycji, ale przyznaję, że jeszcze nie czytałem książki Sławomira Centkiewicza.

  2. Daria pisze:

    Faktycznie, o Wałęsie mówiono już wiele rzeczy, ukazało się wiele książek i ostatnio nawet powstał film. Cieszę się, że Polacy wciąż pamiętają o tym, jak wiele Wałęsa zrobił dla naszej historii. Nie jestem jednak pewna, czy taka pozycja jest potrzebna. W końcu sam tytuł jest dość jednoznaczny i przedstawia prezydenta w niekorzystnym świetle.

  3. ireneusz pisze:

    Mam nadzieję, że ta książka ukazuje prawdziwe oblicze prezydenta, które jest odarte z rozpowszechnionego, medialnego wizerunku. Sławomir Centkiewicz jest poważnym autorem, na którym można polegać. Ja jestem usatysfakcjonowany tą pozycją i chętnie zdecyduję się na kolejne książki tego autora.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa