Recenzja: Stephen King Pan Mercedes

0

Sam Kermin William Hodges jest głównym bohaterem książki, który gra emerytowanego policjanta. Zmaga się on z poważnymi myślami samobójczymi i trudno jest mu przyzwyczaić się do nowej pracy, jako detektyw. W pewnym momencie otrzymuje ciekawy list, który odmienia całe jego życie.

Pan Mercedes

W liście tym dowiaduje się, że jego autorem jest nieujęty dotąd sprawca masakry bezrobotnych pod miejscowym urzędem. Traktuje to jako możliwość rozwiązania sprawy, która podtrzymuje go na życiu. Nabiera on coraz większej śmiałości do tego, aby zacząć pracować i pojmować przestępce. Trwa to dość długi czas, ale mimo wszystko zdaje sobie sprawę, że szaleniec jest w stanie zdecydować się na podjęcie kolejnego przestępstwa. I chce temu odpowiednio przeciwdziałać.

Jest więc to kryminał, który wskazuje na to, jak odbywa się śledztwo prowadzone przez dawnego policjanta, a aktualnego detektywa. On dopiero zaczyna odnajdywać się w tej roli, natomiast posiada sprawę, która zaczyna coraz lepiej rozumieć. Trudno nam zrozumieć, dlaczego autor pisze książkę w czasie teraźniejszym. Zazwyczaj czytelnicy są przyzwyczajeni do innego rodzaju narracji, użycia innego czasu. Jednak z czasem jesteśmy w stanie się do tej narracji przyzwyczaić, więc wystarczy zachować cierpliwość. Każdego czytelnika w pewnym momencie zacznie coraz bardziej wciągać akcja. I wtedy coraz bardziej doceniamy fakt, że ta narracja przyczynia się do stworzenia bardziej dynamicznej i żywej historii.

Bardzo ważną postacią jest detektyw, który także walczy ze swoją osobowością, czyli depresją czy myślami samobójczymi. Ciekawe jest obserwowanie zmiany jego zachowania, na przestrzeni tej historii, tego śledztwa. Ta książka ukazuje więc pewną lekcję, jak ważne jest wytyczanie sobie pewnych celów życiowych, które sprawiają, że zaczynamy z niego odnosić coraz większą radość. Dostrzegamy sens w swoim życiu, na które zaczynamy całkowicie inaczej patrzeć.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa