Recenzja: Teresa Torańska „Smoleńsk”

3

Smoleńsk jest miejscem podwójnie tragicznym dla Polaków, tam elity kraju zginęły w czasie II Wojny Światowej i zaledwie trzy lata temu. Dotychczas sprawa katastrofy lotniczej w której zginęła głowa Polskiego Państwa budzi niepotrzebne kłótnie i kontrowersje. O tej sprawie w prasie i innych mediach pojawiło się tak wiele informacji, że wydawać by się mogło, że książka już nic nie zmienia, a jednak.

Smoleńsk

Pomimo że pracę nad książką „Smoleńsk” przerwała śmierć autorki, to jest to prawdopodobnie wywiad, na który wielu ludzi czekało od dawna.

Nowe światło na sprawę smoleńską

Teresa Torańska uważała tę książkę obok „Onych” za jedną z dwóch najważniejszych w swoim dorobku. Niestety tej nie udało się autorce skończyć. „Smoleńsk” jest zbiorem wywiadów, a właściwie rozmów, z których część była opublikowana, a wiele zostało przeprowadzonych na potrzeby tej książki.

Dziennikarka rozmawiała z rodzinami ofiar, politykami, urzędnikami aby dokonać próby rekonstrukcji wydarzeń poprzedzających katastrofę. Teresa Torańska w swoim dziele ukazuje obraz Polski „posmoleńskiej”, książka wręcz kipi od emocji. Torańska stara się zobrazować jaki ta katastrofa miała wpływ na społeczeństwo, polityków, a przede wszystkim ludzi związanych ze sprawą smoleńską. Jest to także próba zobrazowanie przyszłego kształtu życia politycznego w Polsce.

Autorka pracowała nad „Smoleńskiem” do samego końca. Niestety nie wszystkie wywiady zdążyła literacko uszlachetnić, jednak pozostawione przez nią materiały oraz nagrania zostały dołączone do dzieła. Książka Teresy Torańskiej jest najbardziej obiektywną, zjadliwą i nieprzedramatyzowaną historią o katastrofie pod Smoleńskiem. Torańska przedstawiła zupełnie inną perspektywę tej tragedii przedstawioną oczami osób, które najbardziej się o nią otarły. Można ją potraktować jako papierek lakmusowy obecnej sceny politycznej i wszystkich historii, które wokół tego zbudowano. Cytując słowa autorki: „Żałoba jest jak mgła: otula ofiarę. Niedobrze, jeżeli przenika i paraliżuje żywych”.

rekomendacja

Wydawnictwo: Wielka Litera

Autor: Teresa Torańska

Dodatki: Brak

3 komentarzy

  1. Ewa pisze:

    Echa Smoleńska tak szybko nie ucichną w naszym narodzie i bardzo dobrze. Wciąż jest w tej sprawie wiele nieścisłości, które warto byłoby rozwiązać. Teresa Torańska bardzo dobrze uchwyciła istotę katastrofy, która w taki a nie inny sposób wpłynęła na Polaków. Warto sięgnąć po tę książkę.

  2. Adam pisze:

    Mam już dość tematu Smoleńska, ale ta książka zapowiada się na dość ciekawą pozycję. Być może się przełamię i przy najbliższej okazji poszukam jej w okolicznych księgarniach. Chciałbym, aby w końcu niektórzy Polacy otrząsnęli się ze Smoleńska i przestali przekonywać nas do swoich „słusznych i jedynych” racji.

  3. magda pisze:

    Książka jest bardzo dobrym obrazem polskiego społeczeństwa po smoleńskiej katastrofie. Muszę przyznać, że brakowało takiej pozycji na rynku literackim i dobrze, że autorka podjęła się tego trudnego tematu. Można stwierdzić, że to rzetelna pozycja, która powinna spełnić oczekiwania każdego racjonalisty.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa