Recenzja: Wojciech Tochman „Eli, Eli”

3

Każdy kto chodź raz przeczyta książkę Wojciech Tochman „Eli, Eli” zmieni całkowicie zdanie na temat podróżowania. Wojciech Tochman zrobił doskonały reportaż, który pokazuje Filipiny, ale te powszechnie znane z mediów. „Eli, Eli” to opowieść o świecie najuboższych, którzy od pokoleń żyją i umierają w slumsach oraz na cmentarzach Manili.

Eli Eli

Wojciech Tochman ukazuje obraz nie popularny i nie promowany przez biura podróży. Jednak ta książka nie jest wyłącznie o najuboższych, jest także o nas.

Filipiny są bardziej nieznane niż sądzisz

Można powiedzieć, że świat stał się globalną wioską. Obecnie praktycznie wszyscy podróżują coraz więcej i też nie ma co ukrywać więcej fotografują świat. Jednak wyjeżdżając na urlop do egzotycznego kraju nie widzi się to o czym pisze Wojciech Tochman i co ukazuje na fotografiach Grzegorz Wełnicki. Autor książki dotarł to tego świata, który jest wykreślony z punktów wycieczek turystycznych, świat w którym kryją się cierpienie i ból. Nie ma co ukrywać, często jesteśmy na takie widoki znieczuleni. Grzegorz Wełnicki odwraca obiektyw, a Tochman przygląda się nam, lecz także samemu sobie, analizuje ludzkie spojrzenie na tragedię innego, drugiego człowieka. Na swój sposób Tochman stara się dokonać swoistego odnowienia empatycznej więzi.

Wojciech Tochman w swojej książce jednocześnie oskarża, ale też niesie nadzieję. Wskazuje nad wyraz proste rozwiązanie dylematu co zrobić z widokiem ludzkiego cierpienia. W „Eli, Eli” reportażom Tochmana towarzyszą niezwykle poruszające zdjęcia Grzegorza Wełnickiego. Twarze ludzi widocznych na fotografiach, nie są anonimowe, a książka opowiada historię tych postaci, a także o ich obecnych losach. „Eli, Eli” wprowadza czytelnika w cichy świat kobiety-drzewa, opowiada historię czternastoletniego bohatera opery mydlanej, która nigdy nie będzie miała miejsca oraz pokazuje jak wygląda codzienność dzieci mieszkających na grobach. „Eli, Eli” to niezwykle głęboka historia Filipin, pokazuje życie z tak bliska, że ma się wrażenie uczestniczenia w nim, polecamy to książkę każdemu.

rekomendacja

Wydawnictwo: Czarne

Autor: Wojciech Tochman

Dodatki: Brak

3 komentarzy

  1. wariacja1 pisze:

    Uwielbiam Wojciecha Tochmana i na każdą jego książkę czekam z ogromną niecierpliwością. Ten autor jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Dzięki niemu mogę poznać zakątki świata, których nigdy nie zwiedziałbym osobiście. Tochman zawsze rzetelnie prezentuje każde zagadnienie, jego opisy są bardzo dokładne.

  2. Piotr pisze:

    Dla mnie – Tochman to geniusz reporterskiego pióra. Przeczytałem wiele jego książek i nie potrafię wybrać tej najlepszej, ponieważ wszystkie są doskonałe. Tochman znakomicie odnajduje się w dziennikarskim gatunku, tworząc książki bardzo wartościowe. Zawsze będę jego wiernym czytelnikiem.

  3. Anna Z. pisze:

    Tochman to klasa sama w sobie. Zawsze jestem bardzo ciekawa, czym znowu mnie zaskoczy, bo za każdym razem mu się to udaje. Nie mogę się doczekać kolejnej książki, tym bardziej, że ogólnie lubię czytać reportaże i literatura z pogranicza dziennikarstwa najbardziej mnie interesuje.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa