Rozłąka

0

Christopher Priest to jeden z najciekawszych współczesnych powieściopisarzy brytyjskich, którego prace już od lat cieszą się uznaniem nie tylko wśród czytelników, ale i wymagających krytyków literackich.

Rozłąka

Rozłąka

Nie można zresztą nie zgodzić się z tym, że jest to uznanie uzasadnione, mamy bowiem do czynienia z utworami nietypowymi. Priest nie zamyka się w ramach jednego gatunku literackiego, swobodnie łączy style i miesza różne rodzaje powieści tak, aby powstało coś, czego jeszcze nigdy nie czytaliśmy. To spora umiejętność zwłaszcza, w dobie postmodernizmu.

Historia opowiedziana w powieści „Rozłąka” zaczyna się w roku 1936, kiedy to dwaj bracia – Jack i Joe – wracają do Wielkiej Brytanii z letnich igrzysk w Berlinie. Bracia wracają jednak nie tylko z medalami i przeświadczeniem, że udało im się spełnić marzenia, ale również z młodą Żydówką, która ucieka w ten sposób przed grozą nazizmu. Już starania o względy dziewczyny prowadzą do pierwszego rozłamu, na kolejny bracia nie muszą jednak czekać zbyt długo. Gdy wybucha II wojna światowa obaj decydują się na obranie nieco innej drogi życiowej. A jednak, w pewnym momencie, pojawia się szansa na pojednanie. Czy jednak można z niej skorzystać?

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa