Silva rerum

0

Wspólna historia Polaków i Litwinów jest tak bogata, że każdy może patrzeć na nią w zupełnie inny sposób. Wiele wieków współpracy i tworzenia w przyjaźni jednego – potężnego – państwa zostało przysłonięte przez konflikty narodowościowe w XIX i XX stuleciu.

Silva rerum

Silva rerum

Jak wygląda to dziś? Na to każdy musi odpowiedzieć sobie sam, bowiem ilu ludzi – tyle opinii. Oba narody różni przede wszystkim spojrzenie na wiele kwestii naszej wspólnej historii. Jedną z nich jest Wilno, historyczna stolica Litwy która jednak przez Polaków uważana jest za miasto z ogromnym udziałem polskiej kultury. Jak wyglądało to miasto przed wiekami? Tego czytelnik dowie się z książki „Silva Rerum”.

Powieść napisana przez litewską autorkę Kristinę Sabaliauskaite wzbudziła wielkie kontrowersje na Litwie. Szczególnie nie spodobała się ludziom, którzy woleliby nie uznawać faktu istnienia w Wilnie silnej polskości już przed wiekami. Akcja dzieje się w XVII, a zatem w czasach świetności i potęgi państwa polsko – litewskiego. Wilno przedstawione jest jako miasto wielokulturowe, w którym żyją przedstawiciele różnych narodów. Książka opowiada historię kilku pokoleń jednej rodziny, z których każde żyje w nieco innych już czasach. Oprócz świetnej fabuły jest to również ciekawa lekcja historii dla każdego.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa