Obszerniejszy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o zaczęciu emisji roboczych sygnałów nawigacyjnych wykorzystując kolejne 2 satelity systemu Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika nawigacji GPS. Rozszerza to pokrycie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Satelity Galileo o numerze 9 a także 10 były ustawione na orbicie 11 września 2015 r. Po przeprowadzeniu wielotygodniowych, trudnych testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich działanie zgodne z wyliczeniami. W szczególności, z użyciem 20-metrowej anteny znajdującej się w centrum ESA na obszarze Belgii, przeprowadzono testy częstotliwości radiowych sygnałów generowanych z owych satelitów, by ustalić kształt sygnału a także jego wielkość.

Testowano dodatkowo poprawność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu Galileo. Testy były koordynowane z terenu Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen w Niemczech a także we Fucino na terenie Włoch. W pierwszej bazie sprawdzano wydawanie komend jak również kontrolowanie orbiterów, za to w drugim koordynowanie dostarczania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Testy zostały zakończone satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco szybciej aniżeli przewidywał harmonogram. 29.01.18 r. orbitery zaczęły przekazywanie właściwych sygnałów do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi obecnie także badania 2-óch następnych satelitów nawigacyjnych (numer 11 oraz 12), jakie zostały wystrzelone 17 grudnia 2015 r. Natomiast satelity o numerach 13 a także 14 przeszły w ostatnim czasie badania przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk na obszarze Holandii a następnie były schowane w magazynie oczekując na start.

W międzyczasie w Niemczech prowadzona jest produkcja 12 następnych orbiterów Galileo. Pełny system Galileo ma liczyć 24 satelity. Obecnie nadawane sygnały do nawigacji są w formie „tymczasowej” – wykorzystuje je przemysł satelitarny do przygotowania produktów a także usług, jakie w późniejszym czasie będą udostępnione samym użytkownikom.