Wszyscy na Zanzibarze

0

John Brunner to nieżyjący już od blisko dwudziestu lat pisarz science-fiction uznawany za jednego z najciekawszych przedstawicieli tego rodzaju literatury. O jego wyjątkowości najlepiej świadczy zresztą to, że napisane przez niego książki nie tracę na aktualności, a osoby, które po nie sięgają, ze zdumieniem odkrywają, że mamy do czynienia z literaturą powstałą przed dziesięcioleciami.

Wszyscy na Zanzibarze

Wszyscy na Zanzibarze

Na tym jednak nie zamyka się wyjątkowość powieści, które stworzył Brunner. Zarówno jego wcześniej przetłumaczone książki takie, jak choćby „Urodzony pod Marsem” oraz „Gwiezdny labirynt”, jak i wydana w tym roku powieść „Wszyscy na Zanzibarze” zwracają na siebie uwagę ze względu na aktualność poruszanych tematów.

Czytelnik wie, że ma do czynienia z literaturą popularnonaukową, nieoczekiwanie dla samego siebie odkrywa jednak, że jest ona niepokojąco aktualna. Co więcej, wydarzenia, które autor opisywał przede wszystkim po to, aby ostrzec i zmusić do myślenia swoich czytelników, teraz mają miejsce i to właśnie w tej najbardziej ponurej z form.
Czytając protest przeciwko konsumpcjonizmowi i krótkowzroczności, bo właśnie taka jest powieść „Wszyscy na Zanzibarze” niejednokrotnie zaskoczymy samych siebie odkrywając jego prawdziwość.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa