Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę

0

„Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę” to książka Kamila Janickiego, którą powinien znać każdy miłośnik historii.

Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę

Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę

Autor przedstawia w szczególny sposób okres średniowiecza, czas, którym liczyło się przede wszystkim prawo pięści i prawo silniejszego. Wiadomo jednak, że był to czas, gdy na scenie politycznej i społecznej pojawiły się kobiety, a co ważniejsze, doskonale poradziły sobie z ówczesną sytuacją.

Jedną z bohaterek jest Dobrawa, czeska księżniczka, która przybyła do kraju Piastów, by poślubić Mieszka i przynieść ze sobą chrześcijaństwo. Kobieta odważna i wyjątkowa, nie boi się stawić czoła poganinowi i bezwzględnemu mordercy, a nawet potrafi odnaleźć w nim człowieka.

Imponująco prezentuje się także Oda, która została żoną słowiańskiego barbarzyńcy, nota bene, winnego śmierci jej najbliższych. Mieszkańcy poznania traktują Odę jako wroga, jednak ona nie poddawała się, dzielnie znosiła ciosy i pogardę, solidnie budując podstaw polskiego imperium.

Na uwagę zasługuje także Emnilda, która nie wahała się nawet poświęcić życia własnych poddanych, chcąc w ten sposób osiągnąć cel.

Przedstawione w książce polskie żelazne damy to kobiety odważne, oddane ojczyźnie, które dzielnie trwały przy bokach brutalnych władców. Autor pokazuje jednak także ich drugą twarz, czyli przekupstwa, intrygi, a nawet otrucia.

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa