Życie Katarzyny Wielkiej przedstawione z innej strony

0

Historia carycy Katarzyny Wielkiej to bez wątpienia wyjątkowa opowieść o osobie, której życie całkowicie zmieniło się po ślubie z carem Piotrem III. Poszczególne części jej życia były od tego momentu determinowane przez życie dworskie, a co kluczowe stale oczekiwano pierwszego potomka, który stałby się następcą tronu. Ostatecznie zostaje nim sama Katarzyna Wielka, która prowadzi aktywną politykę Rosji.

Ewa Stachniak - Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej

Ewa Stachniak – Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej

Wyjątkowa historia wyjątkowej kobiety

Ewa Stachniak w swojej książce Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej chce nam przedstawić nieco inny obraz Katarzyny Wielkiej zwracając uwagę na te aspekty jej życia, o których wie się niewiele. Autorka jest doskonałym znawcą tematyki związanej z Katarzyną Wielką, za sobą ma już jedną pozycję przygotowaną na temat rozterek Katarzyny Wielkiej sprawującej władze. Tym razem w Cesarzowej Nocy chce nam zwrócić uwagę na inny aspekt życia Katarzyny, dokładniej na jej prywatne życie za kulisami dworu carskiego. Ostatecznie książka przenosi nas w świat wyjątkowej Rosji XVIII wieku, gdzie toczą się liczne walki, a sama Rosja zmaga się z przeciwnikami również na arenie międzynarodowej, starając się przejąć jak największe połacie ziem polskich.

Co dowiadujemy się o Katarzynie?

Jaki obraz carycy dostajemy w książce Ewy Stachniak? Przede wszystkim zgoła odmienny od tego co wiemy o carycy i jej życiu. Przede wszystkim przedstawiana jest nam zawsze jako silna władczyni, która mocną ręką trzymała całą Rosję. W rzeczywistości jednak tuż po ślubie z Piotrem III była nękana niepewnościami. Długie oczekiwanie na potomka potęgowało jeszcze bardziej niepokoje i dworskie naciski. Z Cesarzowej Nocy możemy dowiedzieć się, że przez całe życie pozostała wierna swoim marzeniom, miała plany i pragnienia, które chciała realizować. Odmienna strona Katarzyny to rzeczywiście warta poznania pozycja książkowa.

Jeśli macie już tą książkę za sobą zachęcamy do podjęcia dyskusji z innymi czytelnikami. Jako obraz Katarzyny macie po tej lekturze, czy tym razem poznajemy inną, bardziej ludzką twarz carycy?

Skomentuj recenzję

Wszystkie prawa autorskie są zastrzeżone © 2013 przez www.opiniobook.pl | kontakt z naszą redakcją | skrócona mapa