Jak rozpoznać i leczyć choroby grzybicze plonów

Plony roślinne, bez względu na gatunek, są podatne na szereg chorób wywoływanych przez bakterie, grzyby, lęgniowce i wirusy.

Wiele z tych patogenów wpływa na liście roślin i niszczy ich zdolność do wydawania plonów lub rozwoju kwiatów oraz owoców, inne uszkadzają korzenie lub bulwy, ale przede wszystkim choroby osłabiają rośliny. Rozpoczęcie siewu od czystych nasion może pomóc w ograniczeniu tych infekcji. Jeśli nie możesz uzyskać nasion odpornych na choroby, możesz potraktować je wodą o temperaturze 50 stopni Celsjusza, aby zabić wszelkie patogeny przenoszone przez nasiona.

Chwościk buraka może powodować osłabienie roślin

Chwościk buraka

Choroby rozwijają się w wilgotnych warunkach, więc unikanie nawadniania z góry i niepracowanie między roślinami, gdy są mokre, pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji w całej uprawie. Ważne jest, aby usunąć dzikie chwasty, które często mogą przenosić zarodniki grzybów i zapobiec potencjalnemu rozprzestrzenianiu się choroby takiej jak chwościk buraka. Płodozmian jest krytycznym etapem, ponieważ bakterie mogą przetrwać w resztkach pożniwnych w glebie. Powinieneś uprawiać inne rodzaje roślin przez co najmniej dwa lata do czterech lat, jeśli twoje rośliny zapadają na choroby grzybowe.

Wiele rodzajów grzybów może niszczyć liście i wnikać do układu naczyniowego rośliny, powodując chorobę ogólnoustrojową w całej roślinie i ostatecznie ją zabijając lub osłabiając. Wiele infekcji spowodowanych grzybami nie jest widoczna od razu i na początku nie wykazują żadnych objawów. Zanim cokolwiek da się zauważyć, do tego czasu choroba może już rozprzestrzenić się na całą uprawę. Pierwszym objawem, że z roślinami dzieje się coś złego, jest zwykle żółknięcie dolnych liści. Dojrzałe liście często mają na krawędziach zmiany chorobowe, a zapobieganie zadomowieniu się grzybów jest najlepszym sposobem zwalczania choroby.Aby skutecznie zwalczyć chwościk buraka zdecydowanie warto wybrać odpowiedni fungicyd. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym większa szansa na wyleczenie roślin i powstrzymanie zarodników przed dalszym rozprzestrzenianiem się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here