Jak zaprojektować plac zabaw w ogrodzie dla dziecka

Przydomowy plac zabaw to nie tylko dobry sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. To również umożliwienie dzieciom prawidłowego rozwoju fizycznego. Maluchy mogą biegać i bawić się na świeżym powietrzu, spędzając czas w najlepszy z możliwych sposobów. Jak zaprojektować i urządzić plac zabaw do ogrodu?

Projekt placu zabaw

Zanim na placu pojawią się zabawki i akcesoria dla dzieci, warto zrobić jego wstępny projekt. W tym celu należy przede wszystkim zastanowić się nad ulubionymi zajęciami najmłodszych, dostosowując do ich preferencji wszystkie urządzenia, które znajdą się na placu. Nie należ zapominać również o tym, by soją konstrukcją były dopasowane do wieku dziecka – to gwarancja zarówno dobrej zabawy, jak i bezpieczeństwa. Zabawki na plac zabaw można kupić lub przy odrobinie materiału i narzędzi wykonać je samodzielnie.

Idealne miejsce w ogrodzie na plac zabaw

Plac zabaw ogrodowy, jeśli to możliwie, powinien zapewniać dziecku jak najwięcej przestrzeni do zabawy. Ze względów bezpieczeństwa nie należy umieszczać go zbyt blisko ścian, płotów czy kontenerów na śmieci. Dla wygody i bezpieczeństwa dziecka warto zadbać o to, by wszystkie sprzęty, jakie znajdą się na przydomowym placu zabaw, nie znajdowały się zbyt blisko siebie.

Dla bezpieczeństwa i komfortu dziecka bawiącego się w ogrodzie ważny jest również dobór odpowiedniej nawierzchni pod plac zabaw. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się trawa. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem może być wyłożenie powierzchni piaskiem czy dobry żwirkiem, jednak nie jest to aż tak bezpieczne rozwiązanie, jak trawa. Przy nieograniczonych wydatkach na plac zabaw warto zastanowić się nad zastosowaniem popularnych na miejskich placach zabaw syntetycznych powierzchni, głównie pianek poliuretanowych czy gumowego granulatu.

Dobór zabawek

Place zabaw dla dzieci, by były bezpieczne i funkcjonalne, powinny zawierać wyłącznie zabawki, które są dostosowane do ich wieku i sprawności. Mogą być wykonane samodzielnie, pod warunkiem, że opiekunowie są w stanie wykonać solidną konstrukcję, która w żaden sposób nie będzie stanowiła zagrożenia dla najmłodszych w czasie zabawy.

Kupując akcesoria to ogrodowego placu zabaw, należy przede wszystkim kierować się ich jakością i bezpieczeństwem stosowania, dopiero później ceną. Im bardziej solidna konstrukcja, wykonana perfekcyjnie w każdym detalu, tym lepiej. Zabawki powinny służyć rozrywce i aktywnemu spędzaniu wolego czasu, a nie wzbudzać w rodzicach niepokój, gdy ich pociecha z nich korzysta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here