Czy warto sięgnąć po sklejkę szalunkową?

0
592

Ten materiał zyskał niesłabnącą popularność, a za jego wyborem przemawia wiele atutów. Czym się charakteryzuje i kiedy sprawdza się najlepiej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku. Poznaj szczegóły!

Czym jest sklejka szalunkowa?

To drewnopodobny materiał budowlany, który charakteryzuje się wysoką odpornością na zginanie, więc może być wielokrotnie wykorzystywany. Płyta powstaje ze sklejonych ze sobą warstw drewna (środkowych i zewnętrznych fornirów). Natomiast włókna warstw sąsiadujących zazwyczaj przebiegają pod kątem prostym. Sklejki dostępne są w różnych grubościach, a na ich właściwości wpływa rodzaj zastosowanego kleju oraz metoda klejenia. 

Wszystko to sprawia, że sklejka szalunkowa znalazła szerokie zastosowanie w budownictwie. Pamiętaj jednak, aby kupić ją w dobrym punkcie. Bogatą ofertę przygotował sklep internetowy Drewno24.pl, w którym znajdziesz rozwiązania o różnych wymiarach. Dzięki temu z łatwością dostosujesz wybór do własnych preferencji. To doskonały sposób na wygodne zakupy bez wychodzenia z domu, o czym przekonało się już wielu klientów.

Rodzaje sklejki szalunkowej

Dziś możesz wybierać spośród wielu rodzajów tego cenionego materiału. Te różnią się wykorzystanym drewnem, klejami, parametrami i dodatkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po sklejkę wodoodporną, którą można z powodzeniem zainstalować na zewnątrz budynków przy rusztowaniach bądź szalunkach. Świetnym rozwiązaniem będzie również wybór sklejki antypoślizgowej z filmem fenolowym i specjalnym wytłoczeniem. 

Przy produkcji sklejki najczęściej wykorzystuje się drewno topoli czy brzozy. Nie brakuje również egzotycznych rozwiązań. Ponadto materiał zazwyczaj jest wykonany z drewna różnych gatunków. O tym, jaka deska najlepiej sprawdzi się przy budowie szalunków, świadczy klasa drewna. 

Zastosowanie sklejki szalunkowej

Jak sama nazwa mówi, sklejka szalunkowa wykorzystywana jest w szalunkach. Służy więc do budowania różnych konstrukcji i zalewania ich betonem. Ponadto sprawdzi się przy rusztowaniach czy jako podłogi pojazdów, statków oraz kontenerów. Czasami znajduje zastosowanie również przy wykończeniu wnętrz. W dodatku materiał wykorzystuje się w przemyśle meblowym oraz przy produkcji skrzyń i pudełek. 

Jak wybrać najlepszą sklejkę?

Na rynku możesz znaleźć sklejki, suchotrwałe, wodoodporne czy półodporne. Ta pierwsza nie jest wytrzymała na działanie wody i wilgoci, więc nie może być wykorzystana w szalunkach betonowych. Sklejki półodporne radzą sobie nieco bardziej, lecz najlepiej na szalunek wybrać materiał wodoodporny, który przez długi czas zachowa swoje właściwości.  

Jeśli nie wiesz, jak wybrać odpowiednie rozwiązanie, eksperci ze sklepu Drewno24.pl na pewno Ci pomogą. Wystarczy się z nimi skontaktować, aby móc dokonać udanych zakupów. Dołącz do wielu zadowolonych klientów i ciesz się ze sprawdzonych i polecanych przez ekspertów materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here