Czy dieta wegańska jest zdrowa

Coraz więcej osób rezygnuje nie tylko z jedzenia mięsa, ale również wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Czy jednak weganie mogą cieszyć się optymalnym stanem zdrowia, skoro wydaje się, że nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników do swojego organizmu? Okazuje się, że dieta wegańska jest jak najbardziej zdrowa, natomiast musi być stosowana w pełni świadomie, z dobrym przygotowaniem i wiedzą w zakresie dobierania w pełni zbilansowanych posiłków. Nieumiejętność jedzenia bez mięsa może okazać się niekorzystna dla ludzkiego organizmu. 

Moda na weganizm czy trwałe nawyki żywieniowe? 

Z jednej strony weganizm stał się rzeczywiście modne, a trendy związane z niejedzeniem mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego są dobrze znane niemalże na całym świecie. Dlaczego ludzie decydują się na roślinny jadłospis? Nie wynika to raczej z ich indywidualnych preferencji w ramach pożądanych smaków codziennych kulinariów, ale z troski o same zwierzęta oraz ekologię. Jedzenie mięsa jest dla nich po prostu niehumanitarne. 

Dla takich osób weganizm jest nie tylko chwilową mrzonką, ale całkowita i trwałą zmianą tendencji w zakresie odżywiania. Aby jednak móc przejść na weganizm, warto się do tego odpowiednio przygotować i to nie tylko w zakresie zapełnienia lodówki produktami pochodzenia roślinnego. 

Dieta wegańska odpowiednio zbilansowana 

Jeśli tylko dieta roślinna jest odpowiednio zbilansowana, jak najbardziej jest zdrowa i mogą z niej korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Co więcej, udowodniono, że niejedzenie mięsa pozwala osiągać prozdrowotne efekty. To między innymi:

  • mniejsze ryzyko chorób serca, 
  • mniejsze ryzyko wystąpienia miażdżycy, 
  • mniejsze ryzyko nadciśnienia tętniczego, 
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia otyłości czy nadwagi, 
  • mniejsza zachorowalność na choroby onkologiczne. 

Prozdrowotne właściwości w zakresie stosowania diety wegańskiej wynikają przede wszystkim ze spożywania produktów o znacznie mniejszej ilości tłuszczów nasyconych. Warto również wiedzieć, że w lodówkach wegan znajdują się przede wszystkim produkty naturalne, ekologiczne, bez sztucznych składników, jak konserwanty, antybiotyki, toksyny. 

Osoby, które nie jedzą mięsa ani produktów pochodzenia roślinnego najczęściej wspierają dodatkowo swój organizm, suplementując jakościowe witaminy dla wegan. Właśnie takie preparaty niwelują ryzyko niedoborów czy ewentualnej, niezbyt dobrze zbilansowanej diety roślinnej. 

Należy także uwzględnić, że weganie to bardzo często osoby dbające o własny komfort życia i zdrowe nawyki. To również osoby, które na co dzień uprawiają wybraną aktywność fizyczną, co jeszcze lepiej wpływa na ich stan zdrowia. 

Pamiętaj, że dieta wegańska nie jest dobra na chwilę, ale wiąże się raczej z trwałymi zmianami w zakresie nawyków żywieniowych. Nie powinna być stosowana w ramach na przykład odchudzania. Każda zmiana żywienia musi być dobrze zaplanowana, dobrze jest uzyskać wsparcie profesjonalnego dietetyka. Tylko odpowiednio stworzone menu pozwoli cieszyć się niejedzeniem mięsa, a jednocześnie zachować pełne zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here