czas

W organizmie kobiety cały czas zachodzą różne zmiany. Najpierw dojrzewa i przygotowuje się do gotowości do zostania matką. Kobieta jest na to gotowa nawet i ćwierć wieku – oczywiście mówimy o bezpiecznym, odpowiednio wczesnym macierzyństwie. A co później? Menopauza. Na dźwięk tego słowa wiele pań odczuwa pewien niepokój. Bo cóż to takiego jest? to nic innego, jak przekwitanie; czasem mówi się też na to klimakterium. Wiele pań boi się tego czasu z uwagi na zapowiadane niezbyt miłe objawy, które mogą mieć wtedy miejsce. Uderzenia gorąca, problemy hormonalne, przybieranie na wadze – to tylko część z nich.

Dlatego dość często pada pytanie: ile trwa menopauza?

Na początku trzeba wspomnieć, że wszelkie dostępne dane liczbowe są uśrednione. Mają one dać ogólny zarys trwania i zmian związanych z menopauzą. Każda kobieta jest bowiem inna i menopauza będzie u niej przebiegała indywidualnie. Jednak można oczywiście podać trochę teorii. Menopauza u największej liczby pań trwa mniej więcej 10 lat, choć są też panie skazane na menopauzę nawet przez lat kilkanaście – zazwyczaj jednak do 15. Trzeba jednak pamiętać, że menopauza, podobnie jak początek cykli miesiączkowych u dziewczynek to sprawa bardzo indywidualna.

ile trwa menopauza

Niektóre dziewczynki zaczynają miesiączkować w wieku lat 11, a inne nawet dopiero mając 3 lata więcej. I to, że dziewczynka zaczyna miesiączkować wcześniej, niż jej koleżanki nie oznacza, że jako kobieta wcześniej wejdzie w czas menopauzy. Początek przekwitania też przypada na dość różny wiek. Czyli to sprawa indywidualna. Natomiast pierwsze objawy, sugerujące początek menopauzy są już podobne u wszystkich pań. Zaliczają się do nich najczęściej: spowolniony metabolizm, a więc przybywanie na wadze, zawroty głowy, kołatanie serca, uderzenia gorąca, nocne poty i kłopoty ze snem (co zauważają szczególnie panie, które do tej pory w ogóle nie borykały się z takimi kłopotami), drastyczniejsze zmiany w samopoczuciu, czy bóle stawów.

Zazwyczaj pojawia się przynajmniej kilka z tych objawów w krótkim czasie, co powinno danej kobiecie dać do myślenia. Pytanie: ile trwa menopauza wynika zazwyczaj z tego, że dana kobieta chce wiedzieć, jak długo mniej więcej będzie męczyła się z objawami przekwitania. Jednak nie można tak demonizować tego czasu. Na szczęście rośnie świadomość kobiet co do ich ciał i zmian w nich zachodzących w ciągu całego życia. Po drugie: mamy łatwiejszy dostęp do lekarzy. Po trzecie: jest coraz więcej środków mających pomóc paniom zmniejszyć natężenie przykrych objawów menopauzy.

Dzisiaj menopauza nie jest już aż takim zaskoczeniem, Panie wiedzą, że po 40.-45. roku życia prędzej, czy później będą musiały spodziewać się pierwszych objawów przekwitania. Poza tym nie można zakładać, że doświadczy się wszystkich przykrych objawów klimakterium i to w najgorszym możliwym natężeniu. Istnieje też coś takiego jak indywidualna odporność na poszczególne objawy, nawet jeżeli ich natężenie jest naprawdę dokuczliwe. Żeby nie bać się menopauzy, nie warto myśleć o niej jak o latach męczarni.

babcia

Odpowiednie środki pomogą walczyć z wieloma z przykrych objawów. Warto też porozmawiać o menopauzie ze swoim lekarzem. Wiedza i świadomość zmniejszają strach i pomagają walczyć z tym, czego wiele pań wcześniej się bało. Czas menopauzy tez można wykorzystać z myślą o sobie. Jeżeli przekwitanie kojarzy się niektórym paniom ze starzeniem się, to powinny pamiętać, że 40-50 lat to nadal wiek, kiedy są pod wieloma względami w pełni sił. Wiele kobiet właśnie wtedy zmienia coś w swoim życiu – robią coś dla siebie, I może warto właśnie tak podchodzić do kolejnych dekad swojego życia.

Może nie trzeba pytać: ile trwa menopauza, ale raczej, jak będę mogła sobie z nią poradzić? Jeżeli kobieta odpowiednio wcześnie zdobędzie na ten temat wiedzę, łatwiej jej będzie odpowiednio wcześnie zareagować i nie odczuwać zmęczenia menopauzą. Z kolei panie, które nie wiedzą, jakie mogą być pierwsze objawy menopauzy, mogą się przestraszyć choćby uderzeń gorąca. Dlatego warto przygotować się do menopauzy już wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here