Jaki nóż myśliwski będzie najlepszy

Nóż to jedno z niezbędnych akcesoriów, jakie powinien posiadać przy sobie każdy myśliwy. Posłuży nie tylko do oprawiania zwierzyny, może być przydatne również podczas różnych nagłych wypadków. Dlatego też, wybierając nóż, który będzie służył podczas wypadów do lasu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka jego cech.

Prosta, stała klinga

Pierwsza i najważniejsza cecha noża myśliwskiego to jego stała klinga. Warto sięgnąć po taki, który nie jest składany, ponieważ będzie on znacznie bardziej wytrzymały. Dzięki temu niezależnie od tego, pod jakim kątem go nie chwycimy i jakiej siły nie użyjemy – zawsze sprawdzi się tak samo dobrze.

Noże ze stałą klingą są szczególnie dobre do zadań specjalnych, jak choćby skórowanie i patroszenie zwierzyny, ale też ociosanie czegoś lub zostrzenie. Nie mają słabych punktów, w których mogłyby ulec zniszczeniu, ale są też znacznie łatwiejsze do czyszczenia. Dodatkowo zazwyczaj nosimy je przy pasie w specjalnej pochwie, co sprawia, że zawsze są pod ręką i mogą zostać wykorzystane nawet podczas kryzysowej sytuacji.

Zabezpieczona rękojeść

Noże dla myśliwych powinny odznaczać się wygodną rękojeścią, która umożliwia uchwycenie ich w mocny i pewny sposób – a nawet na kilka sposobów. Dzięki temu będzie można je wykorzystać w różnych sytuacjach.

Dobrym wyborem mogą być także te, które rękojeść mają dodatkową zabezpieczoną za pomocą jelca. Chroni on palce przed przypadkowym złapaniem za głownię i zranieniem ich.

Stal, z której wykonany jest nóż

Jednym z najbardziej popularnych wyborów jest ostatnio stal nierdzewna, która charakteryzuje się bardzo łatwym utrzymaniem w czystości i nigdy nie pojawia się na niej wyniszczająca, osłabiająca rdza. Taką stal posiada między innymi klasyczny, fiński nóż o długości 13 cm Marttiini Golden Lynx.

Jednak nie tylko kwestia utrzymania w czystości powinna być brana pod uwagę. Równie istotna jest twardość stali, która odpowiada za długie trzymanie ostrości noża. Jest to bez wątpienia parametr krytyczny, ponieważ żaden myśliwy nie chciałby spotkać się z sytuacją, że nóż stępi się w nieodpowiednim momencie.

Zasada z reguły jest taka: im twardsza stal o lepszych parametrach, tym trudniej ją stępić czy wyszczerbić – a co za tym idzie, cały nóż będzie sprawdzał się lepiej przez wiele sezonów. Niestety często oznacza to także trudniejsze ostrzenie.

Wygląd noża i pochwy

Nie ukrywajmy – nóż to nie tylko przydatne akcesorium. To także pewnego rodzaju ozdoba, co oznacza, że musi prezentować się odpowiednio. Każdy z nas ma inny gust, dlatego i noże myśliwskie przygotowywane są w różny sposób. Możemy wybierać spośród jasnej lub ciemnej kolorystyki czy różnych materiałów wykonania rękojeści.

Na uwagę zasługują sobie w szczególności fińskie noże marki Marttiini, które posiadają zdobioną głownię i prezentują się niezwykle elegancko. Ich unikatowy wygląd sprawia, że mogą być ciekawym gadżetem nie tylko dla myśliwego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here