ile daje się na wesele

Dzień ślubu to w życiu chyba każdej Pary Młodej jeden z najważniejszych dni w życiu. Zazwyczaj przygotowują się do tego dnia bardzo długo i starają się zaplanować wszystko tak, aby był to dla nich wyjątkowo szczególny dzień, w końcu zamierzają go miło wspominać przez wiele kolejnych lat. Niestety przygotowanie wesela wiąże się z ogromnymi kosztami, które z roku na rok stają się niestety coraz większe. Para Młoda bardzo często odkłada nawet kilka lat, aby móc zorganizować ten dzień tak, jak sobie wymarzy. Jednak zdecydowanie nie najlepszym pomysłem jest się zadłużanie się tylko po to, aby na przykład zapewnić wymyślne atrakcje dla gości.

Rozpoczynanie wspólnego życia z kredytem nie jest najlepszym startem

Oczywiście wszystko jest dla ludzi, jeśli kogoś stać to ma możliwość wybierać w przeróżnych ofertach firm zapewniających atrakcje na weselu. Nikogo nie dziwi już pokaz barmański, pokaz sztucznych ogni czy zapewnienie usług animatora dla najmłodszych gości. Wybierając atrakcję należy przede wszystkim zachować umiar, aby goście mieli na weselu również czas na beztroską zabawę. Planując wesele należy założyć sobie jakiś budżet i starać się go trzymać, najlepiej jest też dopisać pozycję typu niespodziewane wydatki i na nie również coś odłożyć, ponieważ bardzo rzadko uda Nam się wydać dokładnie tyle, ile sobie wcześniej założymy.

para młoda

Nie należy również zakładać, że wesele zwróci się nam w kopertach od gości. Tego typu myślenie jest mocno zgubne i może prowadzić nie tylko do rozczarowania, ale również do niemałych kłopotów finansowych. Zdecydowanie lepiej jest zrobić skromniejszą uroczystość za własne pieniądze, niż wystawne wesele za pożyczone, licząc, że goście tak naprawdę zapłacą za swoją obecność na weselu. Pamiętajmy o tym, że dla gości wizyta na ślubie i weselu również jest niemałym wydatkiem. Wiele osób zastanawia się ile daje się na wesele. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, to sprawa mocno indywidualna. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że wysokość prezentu powinna być uzależniona od możliwości finansowych gości.

Dla jednych pięćset złotych to niewiele, inni muszą odkładać na taki prezent przez wiele miesięcy, niejednokrotnie odmawiając sobie drobnych przyjemności. Oprócz możliwości finansowych gości bardzo często bierze się pod uwagę również stopień pokrewieństwa i zażyłości z Młodą Parą. W naszej kulturze przyjęło się, że największy prezent Młoda Para otrzymuje od rodziców – nadal bardzo często to oni finansują, lub choć współfinansują swoim dzieciom wesele. Większe prezenty dają również najbliżsi – dziadkowie, rodzice chrzestni oraz świadkowie a także rodzeństwo, które bardzo często pełni funkcję świadków.

wesele

Zrozumiałym jest, że mniejsze prezenty przynoszą znajomi czy też młodsi goście – ciężko wymagać od dorabiających studentów grubych kopert. Goście bardzo często starają się włożyć w kopertę równowartość talerzyka za osobę plus jakiś mały prezent. Jednak, jeśli organizujecie wesele, w bardzo drogiej restauracji czy sali weselnej nie liczcie na to, że goście pokryją choćby koszty talerzyka. Należy pamiętać o tym, że dla gości dzień Waszego ślubu jest ważny, jednak nie najważniejszy. Goście bardzo często w sezonie ślubnym mają wiele wesel, a to znacząco obciąża ich budżet.

Pamiętajmy również o tym, że prezent dla Pary Młodej to tylko jeden z wydatków, który wiąże się z obecnością na weselu przez gości. Bardzo często muszą oni pokryć koszty dojazdu do miejsca ślubu i wesela. Nie wszyscy goście są na miejscu, dlatego też bardzo często są to niemałe pieniądze. Oprócz tego kobiety często korzystają z usług fryzjerek i makijażystek. To zrozumiałe, że w dniu tego typu uroczystości chcą wyglądać jak najlepiej. Oprócz tego bardzo często wyjście na wesele wiąże się z zakupem nowych ubrań – panie potrzebują nowych sukienek, butów czy torebek – a panowie koszul, czy też całych garniturów. Jeśli zliczymy wszystkie te rzeczy to wyjście na wesele bardzo często staję się kosztowo bardzo podobne do krótkich rodzinnych wakacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here