ile trwa angina

Angina to choroba, na którą każdego roku choruje mnóstwo osób. Jej przyczyną mogą być zarówno bakterie, jak i wirusy. Podczas tej choroby występuje wysoka gorączka oraz bardzo mocny ból gardła. W celu postawienia słusznej diagnozy warto wykonać szczegółowe badanie, które potwierdzi rodzaj drobnoustroju. Ile trwa angina oraz w jaki sposób należy ją skutecznie leczyć?

Jakie są istotne objawy anginy?

Angina to choroba, która w pierwszym etapie zazwyczaj przejawia się silnym bólem oraz zaczerwienieniem gardła. Ponadto chory ma powiększone migdałki, które to są mocno obrzęknięte oraz zaczerwienione, a na ich powierzchni widoczne są ropne czopy.

W przypadku zachorowania na anginę ropną język początkowo może być obłożony białym nalotem, a następnie przybrać malinowy kolor. Natomiast języczek podniebienny jest mocno powiększony oraz opuchnięty. Chory zazwyczaj nie jest w stanie bezboleśnie połykać żadnych pokarmów oraz śliny. Często ma on wrażenie, jakby jego gardło było całe poranione. Ponadto u małych dzieci mogą pojawić się nudności oraz wymioty.

Jak zdiagnozować anginę?

W celu zdiagnozowania anginy ropnej warto wykonać antybiogram, a więc badanie mikrobiologiczne, które to pomaga ustalić jakim antybiotykiem należy leczyć choreg.o Dzięki temu lekarz może zlecić taki antybiotyk, który w stu procentach okaże się skuteczny.

W przypadku anginy wywołanej wirusem, schorzenie to można leczyć tylko i wyłącznie objawowo. Wówczas to warto w pierwszej kolejności zastosować płukanki z ziół, takich jak szałwia czy rumianek, które to skutecznie złagodzą stan zapalny. W celu złagodzenia bólu gardła niezbędne jest także zażywanie tabletek do ssania, które to są powszechnie dostępne w wielu aptekach.

herbata

Jak długo trwa angina?

Podobnie jak każdą inną chorobę anginę należy leczyć, bowiem w przeciwnym razie mogą wystąpić powikłania. Niemniej jeśli terapia przebiega skutecznie, to angina spowodowana wirusem zazwyczaj trwa tyle, co standardowe przeziębienie, a więc około siedmiu dni. Gdy choroba się przedłuża to może ona być oznaką infekcji bakteryjnej, wywołaną przez na przykład bakterie paciorkowca. Wówczas to oprócz gorączki, występuje silne zapalenie gardła. Zazwyczaj pojawia się bardzo mocne zaczerwienienie oraz ropna wydzielina. Zatem ile trwa leczenie leczy się anginy ropnej?
Niezależnie od tego czy choroba dopadła osoba dorosłą czy też dziecko, to bakteryjne zapalenie gardła leczy się około dziesięciu dni. Przez ten okres chory musi zażywać antybiotyk zlecony przez lekarza.

W bardziej zaawansowanych przypadkach może się zdarzyć, że terapia może się przedłużyć. Czasem zdarza się bowiem tak, że pierwszy antybiotyk jest podawany za krótko i wówczas to choroba wraca. W takim przypadku konieczne jest podanie kilku serii antybiotyku i za każdym razem musi to być inny preparat.

tabletki

Powikłania anginy

Leczenie anginy jest o wiele dłuższe, również wówczas gdy wystąpią powikłania. Jednym z najczęstszych powikłań jest wystąpienie ropnia okołomigdałkowego. Warto również zawsze pamiętać o tym, że niewłaściwie leczona angina stwarza poważne zagrożenie także dla innych narządów, wśród których można wymienić nerki oraz serce.
Jeśli angina nie zostanie odpowiednio doleczona to może również dojść do zapalenia ucha wewnętrznego oraz bolesnego zapalenia stawów.
Najniebezpieczniejszym powikłaniem anginy jest sepsa.

Za poszczególne powikłania anginy odpowiedzialne są toksyny, które to są wytwarzane przez paciorkowce z grupy A, a w szczególności takie jak: streptolizyna O oraz S, które to przyczyniają się do hemolizy krwinek czerwonych oraz uszkadzają poszczególne komórki organizmu.

Leczenie anginy bez kuracji antybiotykowej

Osoby, które to chcąc leczyć anginę bez zażywania antybiotyku powinny zawsze zwrócić się do lekarza, który to dobrze zna się na takich metodach. Warto jednak zawsze pamiętać, że kuracja naturalnymi sposobami może trwać znacznie dłużej.

W celu szybkiego powrotu dla zdrowia, warto w tym czasie odpowiednio o siebie zadbać. Chory nie powinien wychodzić z domu, a najlepiej jeśli ten czas spędzi w łóżku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here