kościół

To, ile pieniędzy wypada dać na komunię, jest kwestią bardzo sporną. Niektórzy, podchodzący do tematu bardzo rygorystycznie, uważają nawet, że dzieciom w ogóle nie powinno się wręczać gotówki w kopercie. Według nich w taki sposób przekazuje się maluchom złe wartości i uczy się ich braku szacunku do pieniędzy, jednak z drugiej strony trudno odmówić własnemu szkrabowi takiej przyjemności. W końcu od lat to właśnie gotówka jest najczęściej wręczanym prezentem z okazji pierwszej komunii.

Rodzice chrzestni nie wyobrażają sobie już takiej sytuacji, że mogliby wręczyć dziecku coś innego – np. rower bądź rolki. Dzisiejszy świat wygląda przecież zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu, dlatego większość maluchów otrzymuje od rodziców to, czego potrzebuje na bieżąco. Gotówka wydaje się zatem najrozsądniejszym podarunkiem komunijnym. Ile jednak należałoby jej włożyć do koperty? Ile pieniędzy na komunię dać dziecku, aby nie wyjść na dusigrosza, a jednocześnie nie przesadzić i nie narazić się na krytykę rodziców?

Tak naprawdę każdy powinien sam o tym zdecydować. Nie istnieje żadna ogólna kwota, którą wypadałoby wręczyć dziecku z okazji komunii. Zależy ona w głównej mierze od zasobności portfela poszczególnych gości. Trudno bowiem, aby dwudziestoletni chrzestny wręczał dziecku dwa tysiące złotych, jeżeli sam póki co nie zarabia i utrzymują go jego rodzice. Z drugiej strony taka kwota może być niczym dla zamożnych rodzin.

przyjęcie

Czasem to właśnie osoby z dalszej części rodziny potrafią dać dziecku znacznie więcej od jego dziadków bądź chrzestnych. Jeżeli jednak ktoś chciałby to wszystko skrupulatniej obliczyć, powinien zastanowić się nad tym, ile może kosztować jego miejsce na imprezie komunijnej. Zasada jest tutaj taka sama jak w przypadku uroczystości weselnych. Do koperty należy włożyć tyle, aby tzw. „talerzyk” się zwrócił. Oczywiście jest to tylko jakiś punkt odniesienia, którego nie należy traktować zbyt sztywno.

Niektórzy będą mieć jednak problem z tym, by podarować dziecku chociażby te pięćset złotych. Dla ludzi młodych jest to w końcu całkiem spora kwota, zwłaszcza jeżeli jeszcze sami na siebie nie zarabiają. A ile pieniędzy na komunię trzeba wręczyć minimalnie, by nie zostać później skrytykowanym przez resztę rodziny? To zależy od tego, jaką rolę odgrywa się w rodzinie. Dość oczywiste wydaje się bowiem, że rodzic chrzestny powinien szarpnąć się na coś lepszego niżeli ciotka, którą dziecko widuje maksymalnie raz w roku.

Jeżeli jednak dla kogoś nawet kwota rzędu dwustu złotych będzie zbyt wysoka, powinien pomyśleć on wcześniej o odkładaniu pieniędzy na prezent. Nie musi być to trudne. Wystarczy założyć sobie specjalną skarbonkę i wrzucać do niej np. resztę z każdych zakupów. Jeżeli do pojemniczka codziennie trafi przynajmniej pięć złotych, już w ciągu dwóch miesięcy uzbiera się w nim kwota wynosząca trzysta złotych. A będzie to solidny prezent komunijny. Odkładając pieniądze w taki sposób, nikt tego specjalnie nawet nie odczuje.

ile pieniędzy na komunię

Niekoniecznie jednak prezentem komunijnym muszą być właśnie pieniądze

Czasami lepiej wręczyć dziecku coś, co stanie się dla niego wyjątkową pamiątką na lata. W końcu każdy wie, co dzieje się później z komunijnymi pieniędzmi. Maluch przeważnie szybko o nich zapomina, a rodzic sam zaczyna je wydawać, nawet mu o tym nie mówiąc. Prezent w postaci rzeczy materialnej może być więc znacznie lepszym wyborem. Sporą popularnością pod tym względem cieszą się m.in. rowery, ale też rolki oraz hulajnogi elektryczne.

Warto też zaproponować dziecku jakieś materiały i narzędzia edukacyjne, dzięki którym będzie on mógł dalej się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. Nie każdego stać na zakup laptopa najnowszej generacji, ale nowoczesny zegarek z kalkulatorem bądź tablet też powinien się spodobać. Taki prezent warto również urozmaicić czymś bardziej osobistym, czymś wręczanym prosto od serca. Nawet własnoręcznie wypisana kartka będzie cudownym dodatkiem. Co prawda dziecko w wieku komunijnym raczej jej nie doceni, ale po latach na pewno spojrzy na nią z uśmiechem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here