ile kosztuje badanie dna

Wykonywanie badań DNA jest coraz powszechniejsze. Coraz częściej decydujemy się na wykonywanie takich badań. Przyczyny są różne – czasem związane są one bezpośrednio z naszym zdrowiem, a czasem z koniecznością ich wykonania. Rodzajów badań dna jest bardzo dużo. W związku z tym, bardzo zróżnicowane są też ceny za ich wykonanie. Ile kosztuje badanie DNA i od czego zależna jest jego cena? Na to i wiele innych pytań związanych z przeprowadzeniem tego rodzaju testów znajdziecie państwo odpowiedzi w naszym poniższym artykule.

Rodzaje badań dna – jakie są?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie dotyczące tego ile kosztują badania DNA, musimy sprecyzować, jakie są ich rodzaje. To w dużej mierze od tego zależeć będzie ich koszt.

Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem badania dna, które jest wykonywane, jest badanie, które ma na celu ustalenie ojcostwa. Z pewnością każdy o tego rodzaju badaniu słyszał – chociażby w telewizji. Badanie to wykonywane jest szczególnie w przypadku spraw sądowych mających na celu ustalenie ojcostwa. Przeprowadza się je na podstawie analizy materiału genetycznego dziecka, porównując je z materiałem genetycznym ojca. Materiałem, który może być brany pod uwagę przy tego rodzaju analizie, jest chociażby naskórek. Próbki naskórka oddaje się do laboratorium i tam wykonywana jest analiza porównawcza tego materiału.

dna

Innym rodzajem badania DNA jest badanie mające na celu ustalenie przyczyn występowania konkretnej choroby. Jeśli nie wiemy, co spowodowało np. cukrzycę czy jakąkolwiek inną chorobę, mogą zostać zlecone badania dna mające na celu ustalenie takiej przyczyny. Podobnie jak w przypadku badań na ustalenie ojcostwa, w przypadku badań dna mających na celu wskazanie przyczyny danej choroby, także porównuje się materiał genetyczny. Dodatkowo, pacjent musi wypełnić skrupulatnie konkretną ankietę, która pomoże ustalić to, czy faktycznie dana choroba może być spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi.

Miejsce wykonywania badań dna a ich cena

Kolejnym czynnikiem, który ma znaczenie, jeśli chodzi o ustalenie ceny za wykonanie badań dna, jest miejsce, w którym chcemy takie badania wykonać. To, czy wykonamy takie badania w prywatnej klinice, czy też zdecydujemy się na placówkę publiczną, to tylko i wyłącznie nasz wybór. Należy być jednak świadomym tego, że jeśli nie mamy skierowania na wykonanie takich badań, bądź też nie ma sądowego nakazu ich zrobienia, koszta ich wykonania są znacznie większe.

W przypadku, kiedy otrzymujemy skierowanie od lekarza, możemy spokojnie wykonać badania dna w placówce publicznej – nie ponosząc za to żadnych kosztów. Musimy się jednak liczyć z tym, że czas oczekiwania na wykonanie takich badań będzie wynosił od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. W przypadku, jeśli zdecydujemy się na wykonanie badań dna prywatnie, czas oczekiwania jest znacznie krótszy, ale z kolei rosną koszta związane z ich wykonaniem. Koszt wykonania podstawowych badań dna w prywatnej klinice, to z reguły kilkaset złotych. Cena takich badań jest jednak uzależniona od tego, co dokładnie w sobie zawierają, jaki jest ich rodzaj.

badanie dna

Ile kosztują badania dna?

Reasumując, jeśli chodzi o wykonanie padań dna musimy liczyć się z poniesieniem przez nas kosztów, szczególnie, jeśli zależy nam na czasie. To, jak wysokie będą to koszta, zależy od miejsca, w którym będziemy chcieli takie badania wykonać. Nie zapominajmy o tym, że możemy wykonać badania dna w placówce publicznej, jednakże zlecić ich wykonanie prywatnie. W takim przypadku, koszta będą niższe, aniżeli te związane z wykonaniem badań dna np. w prywatnej klinice.

Prawdą jest jednak to, że badania dna są bardzo potrzebne. Pozwalają one przede wszystkim jasno określić przyczyny występowania chorób. Są też bardzo pomocne w sprawach sądowych, których tematem jest ustalenie ojcostwa. Nie ma się zatem czemu dziwić, że zainteresowanie badaniami dna jest tak ogromne. Coraz częściej też spotyka się ze zlecaniem badań dna naszych zwierząt domowych. To jednak zupełnie inne koszta a badania te wykonywane są w specjalistycznych klinikach weterynaryjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here