ile trwa miesiączka

Menstruacja, inaczej miesiączka, jest fizjologicznym zjawiskiem występującym cyklicznie. Jej objawem jest przede wszystkim krwawienie z dróg rodnych kobiety, może mu towarzyszyć skurczowy ból. Jej długość i cykliczność zależy od organizmu i stanu chorobowego kobiety.

Miesiączka polega na złuszczaniu się endometrium, czyli nabłonka macicy, za sprawą działających w organizmie kobiety hormonów. Pierwsza miesiączka pojawia się u dziewczynek w wieku 12-14 lat, a ostatnia około 50 roku życia, wyznaczając jednocześnie pojawienie się menopauzy. To, ile trwa miesiączka może sygnalizować problemy ze stanem zdrowia kobiet.

Jednak długość trwania menstruacji zależna jest od organizmu kobiety, zatem – ile trwa miesiączka? U kobiet zdrowych miesiączka powinna trwać od 3 do 7 dni, wszelkie odchylenie od normy może sugerować chorobę. Menstruacja jest częścią cyklu miesiączkowego, który średnio trwa 28 dni, jednak jako normę jego długości przyjmuje się trwanie od 25 do 28 dni. Ilość traconej krwi podczas jednej, prawidłowej miesiączki waha się od 30 do 80 ml.

Zbyt krótkie krwawienie, czyli tzw. skąpa miesiączka, może być skutkiem przyjmowanej antykoncepcji hormonalnej, zaburzeń hormonalnych czy też nieprawidłowości związanych z drogami rodnymi kobiety, ale także niedoborem masy ciała, stresem, odchudzaniem i chorobami psychicznymi typu depresja, bulimia lub anoreksja. U osób w wieku około 50 lat skąpe miesiączki mogą zapowiadać ich całkowite zaniknięcie i zwiastują zbliżającą się menopauzę, również pierwsze miesiączki u dziewcząt są skąpe ze względu na dopiero stabilizującą się gospodarkę hormonalną.

Najczęściej skąpe miesiączki występują podczas przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Spora część tabletek antykoncepcyjnych ma za zadanie ograniczenie wzrostu endometrium, a co za tym idzie – złuszczaniu ulega mniejsza ilość nabłonka macicy, co powoduje, że miesiączka staje się skąpa i krótka, a więc trwająca od jednego do dwóch dni.
Krótkie lub skąpe krwawienie może także wskazywać na ciążę. Często kobiety są przekonane o krwawieniu miesięcznym, jednak okazuje się, że jest to plamienie. Może zdarzać się tak przez pierwsze trzy miesiące ciąży, w datach zbliżonych do miesiączki pojawiają się właśnie plamienia (najczęściej w 4., 8. i 12. tygodniu ciąży).

podpaska

Zbyt długa miesiączka, czyli tzw. obfita, może wskazywać na wiele stanów chorobowych

Najgroźniejszymi z nich są nowotwory, mięśniaki macicy, endometrioza i torbiele jajników. Do innych przyczyn należą zaburzenia hormonów tarczycy, czynności nerek lub wątroby. Obfite krwawienia mogą również sugerować utratę ciąży, czyli poronienie. Zdarza się, że kobieta nawet nie wie, że była w ciąży, ponieważ uznała krwawienie poronne jako (najczęściej) spóźnioną miesiączkę. Poronienie poza obfitym krwawieniem może również objawiać się silniejszym bólem niż standardowy ból w czasie miesiączki.

Najczęściej występującym powodem obfitych miesiączek są mięśniaki macicy. Mięśniaki to łagodne guzy, które mogą rozrastać się i mnożyć w różnych rozmiarach i kształtach.
Innym często występującym powodem obfitych krwawień menstruacyjnych są torbiele jajników, które mogą być nowotworami łagodnymi i złośliwymi.
Obfite miesiączki mogą mieć swoje konsekwencje. Często zdarza się, że tracenie w ten sposób dużej ilości krwi co miesiąc powoduje anemię przez tracenie dużej ilości żelaza zawartego we krwi.

podpaski

W przypadku częstego występowania zaburzeń miesiączkowych – zarówno skąpych menstruacji, jak i obfitych – najlepszym pomysłem jest zbadanie stanu zdrowia. Najpopularniejszym badaniem, jakie wykonuje się w przypadku narządów rodnych jest USG i badanie cytologiczne. Badanie USG wykonuje się na dwa sposoby – przez powłoki brzuszne oraz dopochwowo. Badanie cytologiczne wykonuje się, aby wykluczyć lub wykryć stan nowotworowy, np. raka szyjki macicy. Poza USG i cytologią wykonuje się także badania krwi – przede wszystkim sprawdza się poziom hormonów, ale także markery nowotworowe.

To, ile trwa miesiączka, może wskazywać na wszelkie zaburzenia, przede wszystkim hormonalne i nowotworowe, dlatego istotnym jest, aby kobiety zwracały uwagę na czas jej trwania oraz na obfitość, aby w razie potrzeby podjąć natychmiastowe leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here