ile trwa katar u niemowlaka

Katar u małego dziecka jest szczególnie dokuczliwy, bowiem wówczas nie może ono spokojnie ssać, jeść, oddychać oraz spać. W związku ze złym samopoczuciem niemowlę jest bardzo rozdrażnione oraz płaczliwe. Jak wiadomo malutkie dziecko nie potrafi samodzielnie wydmuchać wydzieliny zalegającej w nosku, w związku z tym spływa ona do gardła i może wywołać różne infekcje, w tym bolesne zapalenie ucha. Ile trwa katar u niemowlaka oraz jak skutecznie go należy leczyć?

Jak udrożnić nos u małego dziecka?

Katar to przypadłość, która bardzo często występuje u malutkich dzieci. Wówczas to maluch jest bardzo grymaśny, a każda troskliwa matka chcąc ulżyć jego cierpieniu potrafi zrobić wszystko, aby dziecko szybko wyzdrowiało. W związku z tym często przez całe noce trzyma swoją ukochaną pociechę na rękach, aby ułatwić jej oddychanie.

Jak powszechnie wiadomo, podawanie niemowlakom kropelek udrażniających nos nie jest wskazane, zatem trzeba zastosować inne skuteczne metody. W celu udrożnienia zapchanego noska niezbędne jest częste płukanie go solą fizjologiczną oraz ściąganie wydzieliny z nosa. W tym celu warto zakupić w aptece specjalną rurkę, którą wysysa katar. W przeciwieństwie do niegdyś powszechnie użytkowanych gumowych gruszek, ściąganie kataru za pomocą rurki jest znacznie delikatniejsze oraz skuteczniejsze.

Niezwykle pomocne jest także oklepywanie dziecka, bowiem zmniejsza się wówczas ryzyko spływania wydzieliny do oskrzeli. W tym celu należy położyć dziecko na brzuszku i bardzo delikatnie opukiwać szczyt jego pleców dłonią złożoną w łódkę.

chusteczki

Każda młoda mama powinna również pamiętać o tym, że dziecko z katarem powinno dużo pić. W okresie choroby podawanie mleka powinno być bardzo częste, bowiem płyny rozrzedzają wydzielinę oraz skutecznie likwidują nieprzyjemne uczucie suchości w gardle.
Gdy dziecko ma katar warto również zadbać o to, aby w pomieszczeniu w którym przebywa dziecko było wilgotne oraz odpowiednio nawilżone.

Katar u noworodka – kiedy należy pójść do lekarza?

Najczęstszą przyczyną występowania kataru u małych dzieci jest zapalenie błony śluzowej nosa oraz wirusy wywołujące przeziębienie, które to przenoszą się drogą kropelkową.

Jeśli katar u dziecka trwa dłuższy czas, a z nosa wydziela się
zielony albo żółty śluz to warto nie zwlekać i czym prędzej udać się do lekarza. Niepokojącym objawem jest tez pojawienie wysokiej gorączki oraz kaszlu, bowiem wówczas to może rozwijać się poważniejsza choroba.

Mnóstwo rodziców często zastanawia się czy jeśli u dziecka występuje katar to czy można pójść z nim na spacer. Jeśli jest ładna pogoda, na dworze świeci słońce oraz nie wieje wiatr to wówczas można wybrać się na spacer. Niemniej należy z niego zrezygnować wówczas, gdy u niemowlaka pojawi się gorączka oraz niepokojący kaszel.

Ile trwa katar u małego dziecka?

Podczas występowania niegroźnego dla dziecka przeziębienia niepokojące objawy powinny ustąpić w przeciągu kilku dni.
Jeśli chodzi o katar to zazwyczaj na początku z noska dziecka wydobywa się wodnista wydzielina, co jest spowodowane poszerzeniem się naczyń krwionośnych oraz zwiększeniem ich przepuszczalności. Ile zatem dni trwa zazwyczaj katar surowiczy u dziecka? Zazwyczaj wodnista wydzielina po kilku dniach staje się bardziej gęsta i przekształca się w ropny katar, który to powinien maksymalnie trwać do tygodnia. W końcowej fazie katar znów staje wodnisty, a następnie ustępuje całkowicie.

katar u niemowlaka

Typowe przeziębienie u niemowląt oraz najmłodszych dzieci najczęściej trwa najdłużej od 10 do 14 dni, a u nieco starszych dzieci od 5 do 7 dni.
Dłuższy okres trwania choroby u małych dzieci wynika przede wszystkim z niedojrzałości układu odpornościowego, który to potrzebuje nieco więcej czasu aby poradzić sobie z jej objawami.

Jeżeli katar trwa u małego dziecka dłużej niż dwa tygodnie lub ulega wyraźnemu nasileniu po początkowej poprawie, to wówczas należy czym prędzej zgłosić do lekarza, gdyż mogą to być objawy wkroczenia bakterii na teren dotychczas zajmowany przez wirusy. Wówczas to w wielu przypadkach niezbędne jest leczenie z pomocą antybiotyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here