mama i dziecko

Od chwili, gdy dowiesz się, że powitasz na świecie swoją pociechę – będziesz mieć tysiąc myśli, milion pytań i nowych zagadnień do opanowania. Po pierwszej radości przyjdzie czas na zastanowienie, jak sobie dam radę ale też jakie będę miała prawa i przywileje z tytułu macierzyństwa. Przede wszystkim należy Ci się urlop macierzyński.

1. Ile trwa macierzyński?

Jego wymiar był różny na przestrzeni ostatnich lat, teraz ostatecznie obecnie wynosi 20 tygodni na jedno urodzone dziecko. W przypadku podwójnego szczęścia – będzie to 31 tygodni, potrójnego – 33 tygodni, poczwórnego – 35 tygodni, a jeśli szczęśliwie zostaniesz mamą piątki lub większej ilości dzieci przy jednym porodzie – masz prawo aż do 37 tygodni urlopu podstawowego. Taki sam wymiar dotyczy rodzica, który przysposabia dziecko. Pobyt w domu z dzieckiem dla jednych z nas będzie szczęściem i przysłowiowym rajem, ale ponieważ jesteśmy różne – to niektóre kobiety nie do końca odnajdą się w sytuacji tak długiej przerwy w karierze. Co wtedy? Otóż obowiązkowe jest wykorzystanie jedynie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.

macierzyński

Po tym czasie resztę urlopu, czyli 6 tygodni, możesz przekazać tacie dziecka. Nie ma natomiast możliwości, aby oboje rodzice jednocześnie przebywali na urlopie macierzyńskim. Aby wrócić do pracy musisz poinformować o swojej decyzji pracodawcę co najmniej 7 dni przed końcem urlopu. Do 2016 roku można było korzystać z dodatkowych 6 tygodni urlopu, ale potem został on włączony do urlopu rodzicielskiego. I tu powinnaś wiedzieć, że popularne określenie, iż urlop macierzyński trwa rok, nie jest prawidłowe. Co prawda po 20 tygodniach urlopu macierzyńskiego przysługuje Ci kolejne 32 tygodnie wolnego, ale jest to już urlop rodzicielski.

I dopiero po zsumowaniu, 20 + 32, otrzymujesz łącznie okres rocznej przerwy, którą możesz wykorzystać na wychowanie swojej pociechy. Jednocześnie warto pamiętać, że urlop macierzyński nie zawsze musi zaczynać się w dniu urodzenia dziecka – można z niego zacząć korzystać już 6 tygodni przed porodem. Potem natomiast jest on automatycznie skrócony o wykorzystane już tygodnie. Czasami życie nie jest zbyt łaskawe i doświadcza niektórych rodziców tragedią, którą jest poronienie i strata dziecka. Co wtedy? Zgodnie z prawem o poronieniu mówi się, jeśli nastąpiło po upływie 22 tygodnia ciąży.

Wówczas, po przekazaniu pracodawcy aktu urodzenia zmarłego dziecka, można również korzystać z urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku będzie to wymiar 8 tygodni. W tym czasie, tak samo jak w przypadku urodzenia dziecka żywego, przysługuje prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Wynosi on 100% pensji. Jest to jednak przywilej, a nie obowiązek. Każda z kobiet, która znajdzie się w takiej sytuacji ,może sama dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

2. Zasiłek macierzyński

ile trwa macierzyński

Zasiłek macierzyński wypłacany w trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wypłaca albo pracodawca – jeśli firma zatrudnia ponad 21 pracowników, albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych – w przypadku mniejszych zakładów, do 21 zatrudnionych osób. Generalnie zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego to 100 % podstawy wymiaru zasiłku. Średnia liczona jest z 12 miesięcy. Czyli otrzymujesz całą pensję. Jeśli potem zdecydujesz się korzystać z urlopu rodzicielskiego i złożysz o niego wniosek – za kolejne 32 tygodnie otrzymasz już tylko 60 % wynagrodzenia.

Ale jest jeszcze jedno wyjście. Otóż jeśli zdecydujesz wcześniej, że chcesz korzystać zarówno z urlopu macierzyńskiego jak i rodzicielskiego oraz złożysz odpowiednie wnioski razem w terminie do 21 dni po porodzie – będzie Ci przysługiwało 80 % wynagrodzenia przez cały rok. Warto zatem zastanowić się i wybrać, który wariant będzie dla nas korzystniejszy. Istotne jest natomiast to, że o swoich planach musisz powiadomić pracodawcę, a wnioski złożyć na obowiązujących drukach. Do nich należy dołączyć skrócony odpis urodzenia dziecka lub dzieci oraz oświadczenie drugiego rodzica o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego przez okres wskazany we wniosku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here