kelner

Kelner to zawód, bez którego nie mogłyby funkcjonować restauracje. To osoba reprezentująca lokal, dlatego musi odpowiednio nauczyć się swojego zawodu. Są kelnerzy, którzy ukończyli technikum o tym profilu, ale są też tacy, którzy zaczynali bez żadnego doświadczenia. Zawodu kelnera można nauczyć się zarówno w szkole, jak i poprzez pracę bez wcześniejszego przygotowania. Wiadomo, że pracodawca w pierwszej kolejności wybierze osobę, po ukończonej szkole, jednak w wielu lokalach znajdzie się miejsce dla praktykantów. Podczas nauki zawodu zarobimy mniej niż normalny kelner, ale w ten sposób nauczymy się prawidłowo obsługiwać gości.

Kelner to wizytówka restauracji

Bardzo często przez niemiłą obsługę z jego strony, nie wracamy w przyszłości do danego lokalu i odradzamy wizytę znajomym w tym miejscu. Z kolei po miłej obsłudze będziemy polecać restaurację znajomym, co wpłynie na większą ilość gości w lokalu. Kelner powinien być zawsze zadbany, bez względu na płeć. Kobiety powinny odwiedzać fryzjera i kosmetyczkę regularnie. Makijaż powinien być delikatny a paznokcie normalnej długości pomalowane lakierem w kolorze nie rzucającym się w oczy.

Mężczyźni powinni zadbać o fryzurę i odpowiednio wyglądającą brodę. Warto używać raczej delikatnych perfum, ponieważ mocny zapach może przeszkadzać gościom w jedzeniu. Dodatkowo ważny jest odpowiedni strój, jednak może on się różnić od lokalu. Z reguły jest to spódnica, biała koszula i eleganckie buty w przypadku pań, i czarne spodnie, koszula, krawat i odpowiednie buty w przypadku mężczyzn.

ile zarabia kelner

Osoba pracująca jako kelner musi być przede wszystkim pewna siebie. Ważna w tej pracy jest łatwość w nawiązywaniu kontaktu z klientem. Dlatego nie jest to praca dla nieśmiałych osób. Kelner powinien mieć dobrą pamięć tak, żeby mógł odpowiednio doradzić gościom restauracji. Wiąże się to ze znajomością menu i karty win w danym lokalu. Dlatego przed przystąpienie do pracy warto przeznaczyć kilka dni na naukę tego wszystkiego.

Przez pierwsze dni w pracy będziemy towarzyszyć doświadczonym kelnerom, a dzięki temu opanujemy sztukę obsługi gości w restauracji. Kelner powinien spróbować kilku, a najlepiej wszystkich dań w początkowym okresie pracy, co pozwoli mu lepiej pomóc w wyborze potraw dla gości. Osoba obsługująca klientów powinna wzbudzać zaufanie i być pozytywnie nastawiona do życia. Kelner zawsze powinien być uśmiechnięty.

Jak wygląda praca kelnera?

Praca kelnera zaczyna się jeszcze przed otwarciem restauracji. Musi przygotować salę na przyjście gości. Chociaż czasem robi to inna osoba zatrudniona w tym celu. Obsługa gości zaczyna się, gdy ci przekroczą próg restauracji. Powinni być przywitani uśmiechem. Kelner powinien podejść do nich po tym jak siądą przy stoliku, przywitać się i podać menu. Później może odejść i dać klientom chwilę na zastanowienie się.

w restauracji

Następnie przyjmuje zamówienie, później serwuje dania i dba oto, żeby jego gościom niczego nie brakowało. Dobry kelner potrafi znacząco zwiększyć zyski w lokalu, w którym pracuje. Do posiłku może zaproponować wino, a po zjedzeniu deser. Dzięki temu restauracja zarobi więcej, a goście wyjdą z lokalu najedzeni i zadowoleni z obsługi. Tacy ludzie z pewnością wrócą w przyszłości i polecą restaurację znajomym. Kelner powinien także mieć dobrą pamięć do twarzy. Bardzo często stali klienci zamawiają te same potrawy lub napoje i czasem klient powie, że chce to co zwykle. Dobry kelner będzie wiedział co podać w takiej sytuacji.

Ile zarabia kelner?

Zarobki kelnera wynoszą średnio od 1500-2000 złotych netto, czyli tyle trafi do jego kieszeni. Jednak jest to tylko pensja, którą co miesiąc dostaje. Dodatkowo goście zostawiają napiwki za dobrą obsługę. Kelner w dobrym lokalu może zarobić drugą wypłatę z samych napiwków, jeśli odpowiednio przyłoży się do obsługi gości. Ze względu na dobre zarobki jest to często wybierany zawód. Dodatkowo na popularność zawodu kelnera wpływa fakt, że prace możemy dostać nawet bez odpowiedniego wykształcenia. Wystarczy przyłożyć się do nauki fachu od doświadczonych pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here