Wybierając w młodym wieku przyszłą ścieżkę kariery zawodowej, warto bardzo poważnie zastanowić się nad wyborem jednego z zawodów związanych z medycyną. Sytuacja w służbie zdrowia i ogólny brak personelu medycznego (nie tylko lekarzy) pozwala przypuszczać, że także i w przyszłości specjalności związane z medycyną będą niezwykle poszukiwane na rynku pracy i co się z tym wiąże również i odpowiednio wynagradzane.
Co prawda do najwięcej zarabiających w tej branży od lat należą lekarze i pozostałe specjalności mogą czuć się nieco niedofinansowane, ale jednak to od lekarza wymaga się największej wiedzy i to on ponosi największą odpowiedzialność za zdrowie i życie ludzkie. To od jego decyzji zależy często czy pacjent zostanie wyleczony i w jakich warunkach będzie ten proces przebiegał, zatem dysproporcja w zarobkach lekarzy i na przykład pielęgniarek nie powinna nikogo dziwić. Co prawda nikt nie kwestionuje, że personel medyczny taki jak pielęgniarki czy ratownicy medyczny powinien zarabiać znacznie więcej niż ma to miejsce do tej pory, ale mimo to nie ma wątpliwości, że to właśnie lekarze powinni otrzymywać najwyższe wynagrodzenia.
Pośród wszystkich specjalności lekarskich największą chyba estymą cieszą się specjalności związane z chirurgią. Jest to również związane z wysokością zarobków chociaż to ile zarabia chirurg zależy również od miejsca, w którym pracuje i od jego umiejętności.
W każdym razie chirurdzy mogą liczyć w Polsce na zarobki rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Rozbieżność jest całkiem spora, ale zależy ona od wielu czynników takich jak wspomniane już miejsce pracy, indywidualne umiejętności oraz szczegółowa specjalizacja jaką się zajmuje.
Jednak zawód chirurga to nie tylko wysokie zarobki i szacunek społeczeństwa
Ta specjalizacja wiąże się przede wszystkim z bardzo ciężką pracą i niesamowicie dużą odpowiedzialnością, która wiąże się również z ponadprzeciętnym stresem.
Aby zostać chirurgiem, nie wystarczy tylko ciężka praca i zakuwanie na studiach medycznych. Ten zawód jest na tyle specyficzny, że bardzo ważną rolę odgrywają tu indywidualne zdolności jakimi muszą wykazać się jego adepci. Przede wszystkim wymagana jest tak zwana pewna ręka czyli ponadprzeciętne zdolności manualne i niesamowita precyzja które trzeba będzie wykorzystywać w codziennej pracy. Od tych zdolności bardzo często będzie zależeć nie tylko zdrowie, ale również i życie pacjenta.
W związku z odpowiedzialnością praca ta wiąże się również z ogromnym stresem, zatem pożądana jest całkiem spora odporność na ten czynnik.
Nie bez znaczenia jest również konieczność posiadania pewnej siły fizycznej i chociaż nie zawsze się ona przydaje w codziennej pracy to jednak częste są sytuacje, w których trzeba będzie się wykazać także i tą zdolnością.
Jeśli zatem posiadacie te wszystkie cechy i nie przeraża was konieczność pracy tkankami żywego pacjenta to z całą pewnością powinniście skierować swoją uwagę na jedną z uczelni medycznych w Polsce. Nie jest łatwo się na nie dostać, ale nie jest to zadanie niewykonalne.
Studia medyczne trwają 6 lat i są ogólne, zatem po ich ukończeniu nie będziecie jeszcze mogli wykonywać zawodu chirurga. Do tego celu niezbędne będzie również odbycie odpowiednich staży a później specjalizacji, czyli czeka was jeszcze minimum 6 kolejnych lat wytężonej nauki i pracy.
W tym okresie nie możecie liczyć na specjalnie wysokie zarobki. Młodzi lekarze są bowiem wynagradzani tak słabo, że właściwie zarabiają często mniej niż pracownicy fizyczni wykonujący prace nie wymagające praktycznie żadnych kwalifikacji. Okres nauki należy jednak potraktować jako pewnego rodzaju inwestycję w przyszłość, bowiem po przejściu stażu i specjalizacji sytuacja zacznie wyglądać już zupełnie inaczej.
Żeby zostać chirurgiem trzeba również zdać specjalny egzamin państwowy, który nie należy do najłatwiejszych. Jest to w pewnym sensie pożądane, bo i mało kto chciałby się poddać leczeniu chirurgicznemu wykonywanemu przez osobę, której wiedza i umiejętności mogą pozostawiać wiele do życzenia.