ile zarabiają piłkarze

Piłka nożna to sport, który w Polsce, zresztą nie tylko, bije prawdziwe rekordy popularności a pełne trybuny, kontrakty piłkarzy i ich niesamowita popularność działają na wyobraźnię. Nie dziwi zatem, że wielu młodych chłopców i coraz częściej również dziewczynek, marzy o sukcesach na piłkarskich arenach. W powszechnym mniemaniu zawód piłkarza jest bowiem przepustką do kariery, sławy oraz niewyobrażalnie dużych pieniędzy, jakie można zarobić grając w piłkę nożną.

Rzeczywistość potrafi być jednak nieco bardziej brutalna, bowiem niewielu z młodych sportowców może liczyć na zarobki porównywalne chociażby z tym co otrzymuje taki Robert Lewandowski, czy choćby czołowi zawodnicy występujący w Ekstraklasie. Warto pamiętać, że nawet pomimo ogromnego talentu jaki często wykazują młodzi piłkarze to i tak większość nie będzie miała okazji, żeby stanąć na murawie podczas spotkań największych europejskich, czy nawet polskich drużyn.

Ze względu na ogromną popularność piłki nożnej konkurencja w zawodzie profesjonalnego piłkarza jest potworna i tylko najlepsi, najwytrwalsi i mający odrobinę szczęścia mogą liczyć na sukces w tej dziedzinie.

Dla większości młodych piłkarzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę pozostaje więc granie w niższych ligach lub zajmowanie dolnych pozycji na liście płac czołowych klubów piłkarskich w Polsce.

Nie oznacza to jednak, że będą oni skazani na wyjątkowo niskie zarobki, bo nawet i w takiej sytuacji można liczyć na godziwą wypłatę.

Pomijam tu z oczywistych względów zawodników drużyn z najniższych lig, lub grających całkowicie amatorsko, dla których sport jest raczej pasją i bardzo często muszą oni do niego dokładać z własnych środków.

W każdym razie to ile zarabiają piłkarze zależy bezpośrednio od klasy rozgrywek w jakich występują, klubu jaki podpisze z nimi kontrakt i w końcu od ich umiejętności i popularności, która potrafi mieć niebagatelny wpływ na wysokość poborów.

Naturalnym jest zatem, że najlepsze zarobki zarezerwowane są w Polsce dla piłkarzy Ekstraklasy i dodatkowo grających w klubach najbogatszych, zazwyczaj z góry tabeli. Zarobki najlepszych sportowców z tych klubów potrafią sięgać kwot sześciocyfrowych i chociaż w większości przypadków ich wysokość objęta jest tajemnicą to jednak wystawne życie gwiazd piłkarskich daje do myślenia. Nie jest żadnym sekretem, że niektórzy zawodnicy inkasują miesięcznie po kilkadziesiąt tysięcy złotych, a jeśli do tego zdarzy im się sukces w postaci grania w polskiej reprezentacji to kwoty te często szybują znacznie wyżej.

Na nieco mniejsze pobory mogą liczyć inni zawodnicy występujący w czołowych klubach. Są to piłkarze solidni, którzy chociaż nie mają statusu gwiazdy to jednak wykonują w klubie rzetelną pracę, za którą są dość dobrze wynagradzani. Jak już wcześniej wspomniano, zarobki piłkarzy ekstraklasy objęte są tajemnicą, jednak z różnych przecieków udaje się ustalić, że najgorsze pensje takich zawodników nie schodzą poniżej kilku tysięcy złotych miesięcznie. Taki próg może się wydawać zachęcający, ale biorąc pod uwagę fakt, że kariera sportowca trwa zazwyczaj dość krótko i ciężko spotkać piłkarza grubo po trzydziestce, to całość nie wygląda już tak kolorowo. Do tego dochodzi jeszcze możliwość odniesienia kontuzji i nagłego przerwania kariery…

Chociaż Ekstraklasa przoduje w Polsce w temacie wynagradzania swoich zawodników to również i w niższych klasach można co nieco zarobić.

Najlepiej jest w pierwszej lidze, która jako zaplecze Ekstraklasy również stara się odpowiednio wynagradzać swoich pracowników. Granie w tej klasie rozgrywkowej może przynieść zysk rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie i wiele zależy tu od umiejętności konkretnego piłkarza i zamożności klubu w jakim występuje.
Dużo gorzej wygląda już sytuacja w niższych klasach i o ile w drugiej lidze można jeszcze liczyć na średnią krajową (lepsi zawodnicy) to już w ligach niższych trzeba raczej dopłacać do swojej pasji. Wynagrodzenie jakie oferują kluby często nie pokrywa nawet kosztów przygotowań, a korzyścią jest raczej możliwość awansu i dalszego rozwijania kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here