Viral Marketing

Viral Marketing, czyli sprawienie, aby dany materiał reklamowy, rozprzestrzeniał się wirusowo, jest jedną z najciekawszych strategii marketingowych. Obecnie wiele agencji marketingowych oferuje stworzenie takich kampanii reklamowych, ale viral marketing również daje możliwość samodzielnego stworzenia materiału, który będzie sam rozprzestrzeniał w sieci. W tym tekście prezentujemy marketing wirusowy, opisujemy, czym jest, jak działa, jakie ma korzyści i dlaczego warto go stosować. Podpowiadamy również jak stworzyć materiał, który będzie na tyle popularny, że użytkownicy w sieci będą polecali sobie go między sobą.

Czym jest Viral marketing — marketing wirusowy?

Marketing viralowy, wirusowy czy viral marketing — bo tak jest nazywana ta strategia marketingowa to taktyka, w której tworzymy pewien materiał reklamowy i liczymy na to, że stanie się on na tyle popularny, że będzie rozprzestrzeniał się wirusowo, polecany przez użytkowników między sobą nawzajem. Nazwa ta wzięła się od wirusowego rozprzestrzeniania, czyli przekazywania sobie danej treści. Viral marketing zakłada zatem stworzenie tak atrakcyjnego materiału, aby wiele osób przekazywało go dalej pocztą pantoflową. Atrakcyjność materiału może polegać np. na szokującej, intrygującej, ciekawej lub przydatnej zawartości. Sama treść może mieć również różne formy. Viral marketing może występować w formie postu, zdjęcia czy wideo.

Materiały viralowe są też często stylizowane na amatorskie, aby podkreślić formę np. nagrania video. W treści marketingu wirusowego możemy jednak otwarcie umieszczać reklamę naszej marki np. logo, nazwę czy link, ale nie powinien być on głównym elementem treści reklamowej. Użytkownicy mają go rozprzestrzeniać i polecać materiał między sobą głównie z powodu samej treści wartej uwagi.

Jak stworzyć materiał wirusowy?

Tworzenie materiałów viralowych nie jest prostym i szybkim procesem. Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać to ustalenie koncepcji oraz pomysłu na reklamę i przekaz. To właśnie treść jest głównym motorem napędowym reklamy. Powinna być ona na tyle “spektakularna”, aby przyciągała do naszego materiału osoby i powodowała, że będą one chciały przekazywać materiał dalej. Efekt taki możemy osiągnąć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest stworzenie treści intrygującej. Może być to np. filmik z kaskaderskiego wyczynu naszej firmy. Materiał wirusowy może być też ciekawy lub śmieszny, przedstawiając np. niecodzienną i nieszablonową akcję pomocy czy happeningu. Materiał viralowy przyciągać może przydatnością. W tej opcji możemy stworzyć np. e-book z logiem naszej marki i udostępniać do za darmo. Poradnik o gotowaniu pozostanie na długo w sieci i będzie reklamował naszą markę.

Jeśli mamy już pomysł na reklamę, warto pomyśleć nad formą reklamy. Sama reklama powinna być wykonana w sposób w pełni profesjonalny. Nawet jeśli jest stylizowana na nagranie amatorskie czy niezamierzone, nie możemy pozwolić sobie na niską jakość. Inne formy reklamy takie jak fotografia czy materiały również muszą być wykonane jakościowo.

Oprócz kilku najważniejszych elementów reklamy viralowej istnieje też kilka przydatnych porad. Pierwszą z nich jest konieczność dopasowania reklamy do naszych odbiorców. Na początku tworzenia reklamy należy określić, do kogo ma trafić i kto będzie jej odbiorcą. Zupełnie inną reklamę stworzymy dla młodzieży a inną do osób starszych i ustatkowanych. Przed wyemitowaniem reklamy powinniśmy też przetestować ją na grupie osób, aby sprawdzić, czy rzeczywiście będzie jakościowa i trafiona. Wirusowego rozprzestrzeniania nie da się powstrzymać, więc musimy upewnić się, że nasz materiał będzie udostępniany w pozytywnym świetle. Tematyka i forma muszą być dobrane do odpowiedniej grupy osób, aby wśród niej materiał był popularny. Warto też zasugerować się i zainspirować dotychczas przeprowadzonymi udanymi kampaniami np. marek globalnych. Choć nie skopiujemy pomysłu, możemy np. dowiedzieć się, że marki takie wykorzystują np. aktualne wydarzenia do stworzenia motywu przewodniego swojej reklamy.

Korzyści viral marketingu

Viral marketing to bardzo dużo różnego rodzaju zalet. Pierwszą z nich jest możliwość zastosowania go samodzielnie lub poproszenia agencji o stworzenie takiego materiału. Obecnie na rynku coraz więcej agencji czy specjalistów specjalizuje się w viral marketingu, a jego zamówienie nie jest problemem. Oprócz możliwości szerokiego użycia viral marketingu przy promocji możemy stosować go również praktycznie w każdej branży czy niezależnie od wielkości marki. To kolejna zaleta, która sprawia, że viral marketing jest elastyczny.

Jedną z największych korzyści marketingu wirusowego jest fakt jego samodzielnego rozprzestrzeniania się. Gdy nasze zdjęcie lub materiał video będzie polecany przez kolejne osoby, my nie będziemy musieli wydawać środków na jego promocję. Dystrybucja materiałów ramowych jest zdecydowanie największym kosztem przy większości opcji reklamowych. Dzięki viral marketingowi możemy zatem zaoszczędzić duże sumy pieniędzy i przeznaczy je np. na promowanie marki czy stworzenie kolejnego i jeszcze bardziej ekscytującego materiału. Polecanie treści między użytkownikami to też przekazywanie linku. Jeśli jest on adresem naszej witryny, możemy też liczyć na profity odnośnie pozycjonowania i darmowego link buildingu, który wpływa z kolei na wysokość pozycji w wyszukiwarce Google naszej witryny.

Ważnym plusem, na który nie zwraca przeważnie uwagi wiele osób, jest jego pozytywny charakter. Treść viralowa nie jest nachalna, zaskakuje odbiorcę, jest ciekawa i pomaga budować pozytywny wizerunek firmy. Dzięki temu nasza marka jest odbierana w pozytywnym świetle, o co bardzo trudno, gdy używamy np. powiadomień, e-mail marketingu czy tradycyjnych wyskakujących reklam. Z viral marketingu możemy korzystać też, jeśli nie posiadamy dużego budżetu reklamowego. Musimy posiadać jedynie środki na utworzenie materiału i wstępną dystrybucję, co jest dużo korzystniejsze niż np. uruchomienie typowej kampanii reklamowej czy wykupywanie artykułów sponsorowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here