Promocje w sklepach

Liczne promocje, na jakie możemy natrafić w sklepach elektronicznych czy meblowych, z pewnością są łakomym kąskiem dla wielu osób. Przeważnie jednak szumne reklamy typu “raty 0%” lub “kup 1 sztukę — drugą otrzymasz gratis” nie zawsze są tak korzystne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Jeśli chcemy skorzystać z jednej z tych promocji, powinniśmy dokładnie dowiedzieć się, na czym polegają, jakie mogą być opcje promocji i sprawdzić promocje w sklepie przez podejściem do kasy. W tym tekście przybliżamy różne rodzaje promocji, z którymi możemy się spotkać w sklepach i podpowiadamy, na co uważać przy każdej z nich.

Raty 0%

Pierwszym typem promocji, z jakim możemy się spotkać i spotykamy się przeważnie najczęściej to raty 0%. Polacy pokochali ten rodzaj promocji i rzeczywiście, jeśli jest stosowana zgodnie z nazwą, jest korzystnym rozwiązaniem. Raty 0% to rozłożenie ceny towaru np. na 12 czy 24 raty bez oprocentowania. Według tej promocji, jeśli cena odkurzacza to 1200 zł i rozłożymy ją na 12 rat, otrzymamy 100 zł miesięcznej raty spłacanej przez rok. Promocja taka w prawidłowej formie jest korzystna, gdyż możemy wcześniej cieszyć się sprzętem bez ponoszenia dodatkowych kosztów kredytu. Promocja ta bardzo często jednak ma swoje drugie dno, gdyż banki czy sieci sklepów nie mają w zwyczaju ponosić kosztów za klienta. Często na rynku możemy spotkać się z sytuacjami, że aby otrzymać kredyt 0%, czyli bez oprocentowania musimy wziąć dodatkowe ubezpieczenie kredytu. Często raty 0% dotyczą cen regularnych, a nie półkowych czy promocyjnych, dzięki czemu odkurzacz kosztować będzie np. 1400 zł przy zakupie na raty 0% a 1200 zł przy zakupie za gotówkę “z półki”. Warto zatem upewnić się przed wybraniem rat czy nie poniesiemy dodatkowych kosztów i rzeczywiście na 12 rat z zerowym oprocentowaniem rozkładana jest cena, którą widzimy na półce.

Zapłać połowę a drugą za 6 miesięcy!

Drugim rodzajem promocji jest stosunkowo najnowsza – “zapłać teraz połowę a drugą za 6 miesięcy”. Promocja ta to nic innego jak raty 0%, z tym że cena produktu rozkładana jest na 2 równe części. Pierwszą z nich płacimy przy zakupie, a następną za kilka miesięcy. Powinniśmy zwrócić uwagę w niej na wszystkie wyżej wymienione elementy. Dodatkowo, aby skorzystać z tej promocji, również musimy złożyć wniosek kredytowy, posiadać zdolność kredytową i zaciągnąć kredyt, gdyż sam sklep nie podzieli nam ceny na dwie części, a zrobi to bank w formie kredytu z dwoma ratami. Kredyt taki obniży nam zdolność kredytową, która może być nam potrzebna np. za kilka miesięcy.

Promocje w sklepach odzieżowych — jesień i zima

Jedną z najkorzystniejszych promocji, jakie możemy spotkać na rynku i które rzeczywiście są atrakcyjne, są te w sklepach odzieżowych. Jesienią — przeważnie w sierpniu i zimą w lutym, sklepy odzieżowe zmieniają swoje kolekcje. W tym okresie możemy spotkać banery reklamowe z przecenami -50% czy -70%. W tym okresie w sklepach odzieżowych możemy spotkać bardzo dużo różnego rodzaju towaru, który jest sporo tańszy niż jeszcze na początku lata. Jest to dobry okres, aby w cenie kilku ciuchów kupić kilkanaście sztuk. Bez większego problemu znajdziemy też bardzo tanią odzieżą — co w tym wypadku nie jest “pułapką” czy “haczykiem”. Sklepy w tym czasie starają się pozbyć towaru, aby zrobić miejsce na nowe produkty. Jeśli więc planujemy zakupy, warto poczekać do tego okresu.

Jedynym minusem, na który należy uważać to podważanie cen do horrendalnego poziomu. Nieuczciwe sklepy chcąc wykorzystać zamieszanie przed rozpoczęciem promocji, mogą podwyższyć ceny koszulki polo np. na 150 zł i oferować ją w promocji -50% co w dalszym ciągu nie będzie korzystne. Jesień i zima w okresach zmiany kolekcji są idealnym sposobem na to, aby ubrać się modnie i tanio. Jeśli nie przeszkadza nam fakt, że kupujemy ubrania z kolekcji, która się kończy, możemy kupić np. spodnie w cenie 40 zł, które kilka miesięcy wcześniej kosztowały 199 zł. Jedynym elementem, na który musimy zwrócić uwagę w takiej sytuacji, jest sama cena produktu, która powinna po prostu być niska.

Kup 1 sztukę – 2-ga gratis!

Druga sztuka gratis? Któż nie lubi dostawać czegoś za darmo! Promocja taka to jedna z najkorzystniejszych, gdyż często jest spowodowana wymianą asortymentu w sklepach czy zmianą kolekcji. Występować będzie najczęściej w drogeriach i sklepach kosmetycznych oraz w sklepach z odzieżą. W myśl tej promocji kupując jeden towar, drugi otrzymujemy np. za 1 grosz. Elementami, na jakie musimy zwrócić uwagę w tym rodzaju opcji, jest pula produktów objętych promocją. Bardzo często tylko niektóre produkty uprawniają nas do otrzymania gratisowego opakowania kosmetyku itp. Jeśli jednak otrzymamy zgodnie z promocją drugi taki sam produkt lub inny — porównywalny jakościowo i cenowo, zdecydowanie warto zakupić dwa w cenie jednego. Powinniśmy pamiętać też w przypadku kosmetyków o sprawdzeniu daty przydatności. Warto dowiedzieć się, czy promocja nie obowiązuje np. po wydaniu 100 zł na zakupy i jest bezwarunkowa w regulaminie lub u sprzedawcy.

Druga szuka -15%, trzecia -20%, a czwarta – 30%!

Jedną z najnowszych promocji są tzw. łańcuszki z oprocentowaniem. Promocja ta polega na tym, iż kupując drugi, trzeci czy czwarty produkt otrzymamy na ostatni coraz większą zniżkę. Przy tego rodzaju promocji pomimo efektownego łańcuszka zniżek powinniśmy przeliczyć czy promocja rzeczywiście się opłaca. Promocja ta najczęściej dotyczy ostatniego — najtańszego produktu, od którego otrzymamy “największy bonus procentowy”. W rzeczywistości odejmując zaoszczędzoną konkretną sumę pieniędzy od całych zakupów, otrzymamy jedynie o kilka procent niższy rachunek niż przy zakupie bez promocji. Warto również sprawdzić ceny kilku produktów w różnych sklepach, gdyż okazać się może, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest po prostu kupienie tych rzeczy osobno w różnych sklepach czy sieciach. Z promocji takich warto korzystać, jeśli mamy do kupienia i tak kilka rzeczy lub zrobimy to wraz ze znajomym. Nie należy podejmować decyzji o zakupie nowego sprzętu pod wpływem chwili np. w sklepie, gdyż to sklep skorzysta, sprzedając nawet nieco taniej kolejny produkt, który może nie być nam w ogóle potrzebny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here